Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico u Holjenčíka - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Robert Fico na stretnutí s Jozefom Holjenčíkom (ÚRSO) Foto: energia.sk
14. augusta 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO dostane viac peňazí, chce hlbšie vidieť do distribučiek

Premiér Robert Fico a predseda ÚRSO Jozef Holjenčík na dnešnom stretnutí preberali najmä dve témy – prípravu novej regulačnej politiky od roku 2017, pričom hovorili o hlavných pilieroch nových pravidiel, a návrh ÚRSO na navýšenie rozpočtu.

Dôvodom má byť to, aby úrad mohol „objektívne ohodnotiť majetok distribučných spoločností“, konkrétne v sektore elektriny a plynu. Fico poznamenal, že firmy si do nákladov dávajú fiktívne položky a dochádza k preceňovaniu majetku.

„Mohlo by sa to premietnuť do zníženia sieťových poplatkov,“ uviedol premiér na tlačovej besede. Sieťové poplatky sa premietajú do koncovej ceny elektriny, ktorú platia odberatelia z radov domácností, malých i veľkých firiem.

Ako vysvetlil predseda predsedu ÚRSO Jozef Holjenčík, hodnota majetku distribučných firiem vstupuje do cien energií, hlavne sieťových poplatkov, vo forme odpisov. „Keďže končí päťročné regulačné obdobie, našou úlohou je stanoviť reálny rozsah ich majetku, ktorý sa používa pre regulačné činnosti,“ doplnil. Získané skutočnosti sa zohľadnia v cenách od roku 2017.

Konkrétnu sumu, o ktorú sa má navýšiť rozpočet ÚRSO, nekonkretizoval. „Nie je to závratná suma. Mala by postačiť na fyzický výkon, na obídenie celého Slovenska a oboznámenie sa s danými skutočnosťami,“ dodal.

Prebiehajúce kontroly

Výšku taríf za distribúciu určuje firmám regulačný úrad na základe prepočtu parametrov podľa dodaných údajov. V marci tohto roka spustil úrad kontrolu v Západoslovenskej distribučnej, pričom sa zameral na preverenie správnosti a pravdivosti údajov a parametrov vchádzajúcich do metodiky výpočtu taríf a cien elektriny na rok 2015. Koncom júna nabehli kontrolóri ÚRSO aj do ostatných dvoch regionálnych distribučiek. Naznačované fiktívne položky by tak mohli súvisieť aj s týmito kontrolnými zisteniami.

Štát pritom vlastní väčšinu akcií v materských spoločnostiach všetkých regionálnych distribučných firiem. Stopercentným vlastníkom spoločnosti SSE-Distribúcia je Stredoslovenská energetika, v ktorej má väčšinové vlastníctvo štát prostredníctvom ministerstva hospodárstva. Vlastníkom 49 % akcií s manažérskou kontrolou je EP Energy z konzorcia EPH.

Východoslovenská distribučná zase spadá pod VSE Holding. Aj v ňom drží 51 % akcií ministerstvo, 49 % a riadenie je v rukách nemeckej spoločnosti RWE. V Západoslovenskej energetike, ktorá je jediným akcionárom distribučnej spoločnosti na západe Slovenska, je menšinovým akcionárom nemecký E.ON. V prípade SPP Infrastructure, ktorá vlastní SPP-Distribúciu, má 51 % akcií štát, zvyšný podiel drží Energetický a průmyslový holding.

Distribúcia tvorí tretinu ceny elektriny domácností

Podľa údajov z výročnej správy ÚRSO tvorila vlani distribúcia elektriny 26,8 % priemernej koncovej ceny elektriny pre domácnosti, straty z distribúcie ďalších 6 %. Prenos elektriny vrátane strát tvoril necelé 4 % koncovej ceny. Pri malých podnikoch sa distribúcia elektriny vrátane strát podieľala na koncovej cene vo výške 40 %, prenos tvoril ďalšie 4 %.

V prípade plynu sa do sieťových poplatkov zahŕňajú tarify za prístup do prepravnej siete a prepravu plynu a tarify za prístup do distribučnej siete a jeho distribúciu. Priemerný podiel distribúcie na koncovej cene plynu úrad neuvádza, značne sa líši v závislosti od presnej tarify.

Kontrolám sa nebránime, odkazujú distribučky

Distribučné firmy  tvrdia, že kontroly ÚRSO sa neobávajú. „Stredoslovenská energetika – Distribúcia postupuje pri svojej činnosti  v zmysle legislatívy, pri účtovaní používa účtovné štandardy, ktoré sú potvrdené aj audítormi,“ uviedla pre náš portál hovorkyňa Jana Bolibruchová. „Úradu pre reguláciu sieťových odvetví predkladáme výstupy  v  priebehu roka v zmysle platných noriem. Samozrejme, ako regulátor má právo na ich kontrolu,“ doplnila.

Právomoci ÚRSO v kontexte avizovanej kontroly rešpektuje aj Východoslovenská distribučná (VSD). Stanovenie regulovaných cien v sieťových odvetviach je podľa hovorkyne Andrey Danihelovej vo výhradnej kompetencii úradu. „Spoločnosť VSD pri predkladaní cenových návrhov na stanovenie cien za distribúciu a prístup do distribučnej sústavy postupuje plne v súlade s príslušnou legislatívou a cenovou vyhláškou,“ reagovala pre náš portál.

Ako ďalej vysvetlila, výnosy prevádzkovateľov distribučných sústav (PDS) tvoria tri zložky. Sú nimi povolené prevádzkové náklady, ktoré súvisia výhradne s prevádzkovaním a údržbou distribučnej sústavy a zákonnými povinnosťami PDS. Ďalšou časťou sú regulačné odpisy, ktoré odzrkadľujú technickú životnosť zariadení distribučnej sústavy a tieto zdroje sa využívajú na investície do obnovy a modernizácie. Treťou zložkou je primeraný zisk, ktorý je odvodený od majetku využívaného na výkon regulovanej činnosti.

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.