Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Úrad pre reguláciu jadrovej energie atomova jadrova elektraren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. februára 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Úrad pre reguláciu jadrovej energie schválil opatrenia na predĺženie prevádzky jadrových reaktorov

Japonský jadrový dozorný orgán v pondelok odobril sporné zmeny hodnotenia bezpečnosti a návrh legislatívy, ktorá umožní starnúcim reaktorom pracovať dlhšie.

Úrad pre reguláciu jadrovej energie v reakcii na novú vládnu politiku, ktorá ruší súčasný 60-ročný prevádzkový limit pre jadrové reaktory, prijal nový systém, v ktorom je možné po 30 rokoch prevádzky udeliť dodatočné predĺženie prevádzky každých 10 rokov. Nie je pritom určený žiadny maximálny limit.

Urýchlenie reštartu

Kabinet premiéra Fumia Kišidu prijal plán s predĺžením prevádzky reaktorov v piatok s cieľom maximalizovať využitie jadrovej energie.

To zahŕňa urýchlenie reštartu zastavených reaktorov, predĺženie prevádzkovej životnosti starnúcich elektrární a vývoj reaktorov novej generácie, ktoré nahradia reaktory určené na vyradenie z prevádzky, keďže sa Japonsko snaží zabezpečiť stabilné dodávky energií a splniť svoj záväzok dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu.

Hlasovanie regulátorov však bolo zriedkavo rozpoltené, keďže jeden z piatich komisárov bol proti zmenám. Komisár Akira Išiwatari, geológ z univerzity Tohoku, povedal, že úrad je otvorený zmenám pravidiel, ak majú jednoznačne prispieť k vyššej bezpečnosti z vedeckých alebo technických dôvodov, no podľa neho „tieto zmeny neplnia ani jeden účel“.

Unáhlená diskusia

Ďalší komisár, námestník šéfa Výskumného centra jadrovej bezpečnosti Japonskej agentúry pre atómovú energiu Tomojuki Sugijama skonštatoval, že má pocit, že diskusia okolo zmien bola unáhlená vzhľadom na tlak od vlády a úrad mal konať viac nezávisle. Predseda úradu Šinsuke Jamanaka naopak poprel, že by podľahli vládnemu tlaku, a vyjadril sa, že nový systém je adekvátny.

Po katastrofe vo Fukušime v roku 2011 sa v Japonsku zvýšil protijadrový sentiment aj obavy o bezpečnosť. Vláda však presadzuje návrat k jadrovej energii pre obavy z nedostatku energií v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a globálneho tlaku na zníženie skleníkových plynov.

Predtým pritom vláda poprela, že by zvažovala výstavbu nových jadrových elektrární alebo výmenu starých reaktorov a oznámila zachovanie cieľa 20 – 22 % podielu jadrovej energie na energetickom mixe do roku 2030 v zjavnej snahe vyhnúť sa kritike zo strany ostražitej verejnosti.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.