Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce
Foto: Slovenské elektrárne
18. februára 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Úrad jadrového dozoru SR vydal pre Mochovce návrh rozhodnutia na zavezenie paliva

Návrhu predchádzalo množstvo technických skúšok a verifikácií na to, aby úrad mohol tento draft vydať. Všetky dotknuté orgány, ktoré sú súčasťou tohto konania, budú mať do 15. apríla 2020 čas na to, aby sa vyjadrili k danému draftu rozhodnutia. Následne ÚJD vydá rozhodnutie o zavezení paliva. To znamená, že v najlepšom prípade na začiatku leta budeme môcť zavážať palivo do tretieho bloku, v najhoršom prípade to bude koncom roku 2020,“ informoval v utorok v Mochovciach generálny riaditeľ SE Branislav Strýček.

Súčasťou preverenia pripravenosti tretieho bloku na prevádzku boli aj dve verifikácie od medzinárodných inštitúcií, jednou z nich bola Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (misia Pre-OSART) a druhá zo strany Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových elektrární (misia WANO).

Žiadne prekážky

Misie boli ukončené v decembri a januári a nenašli žiadne prekážky, ktoré by bránili tomu, aby tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach mohol byť uvedený do prevádzky. Sme pripravení tak, aby sme neohrozili bezpečnosť a zdravie slovenských občanov. Oproti posledným termínom, ktoré sme deklarovali na zavezenie paliva, sme sa oneskorili o dva mesiace. Nerobím z toho absolútne žiadnu tragédiu pri projekte jadrovej elektrárne, ktorá sa stavia desaťročie. ÚJD považuje väčšinu podmienok ako splnených, pracujeme ešte na niektorých malých nedorobkoch, ktoré odstraňujeme,“ pokračoval Branislav Strýček.

Rakúsko má so spustením prevádzky tretieho bloku v Mochovciach dlhodobo problémy a výhrady. Krajina je proti európskym investíciám do jadrovej energie.

Z našej strany sme urobili všetko, čo bolo v našich silách. Hovoria o tom aj uskutočnené misie. S rakúskou stranou sa stretávame aj na bilaterálnej úrovni. Návrhom rozhodnutia na zavezenie paliva očakávame z rakúskej strany vystupňovanie ich tlaku a pripomienok, no predpokladáme, že neprídu s ničím novým, iba s tým, čo sme už počuli,“ ozrejmil Strýček.

Vykonali skúšky

Po absolvovaní studenej hydroskúšky, horúcej hydroskúšky a rozšírenej revízie, Slovenské elektrárne na prelome rokov vykonali opakovaný náhrev primárneho okruhu.

V decembri a januári úspešne vykonali pevnostnú tlakovú a tesnostnú skúšku primárneho okruhu, tlakové skúšky všetkých parogenerátorov, skúšky záložných dieselových generátorov, testy prietokov technickej vody dôležitej, testy vdzuchotechniky a ďalšie.

Po prípadnom zavezení paliva do tretieho bloku začne tzv. fyzikálne spúšťanie, ktoré by malo trvať osem týždňov, po ňom bude nasledovať energetické spúšťanie. Následne sa spustí skúška turbíny a prakticky začne prevádzka. Teda výroba energie v treťom bloku by mala v skúšobnom režime nastať desať týždňov od zavezenia paliva,“ ozrejmil plánovaný proces spustenia tretieho bloku v Mochovciach riaditeľ generálneho manažmentu stavby SE Peter Andraško.

Dostavba Mochoviec

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.