Úplná deregulácia cien energií nateraz nehrozí, z regulácie sa však dá vystúpiť
Nová právna úprava v oblasti cenovej regulácie dodávky elektriny a plynu koncovým odberateľom sa oproti návrhu predloženému do medzirezortného pripomienkového konania na jeseň minulého roka zásadne zmenila.
Dôvodom je situácia na veľkoobchodných trhoch, kde sme svedkami prudkého rastu trhových cien elektriny a plynu. K plánovanému zavedeniu postupnej deregulácie cien energií neprispel ani vojnový konflikt na Ukrajine.
Navrhovaný model regulácie
„Ministerstvo hospodárstva spoločne s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prehodnotilo a upravilo navrhovaný model cenovej regulácie,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva hospodárstva.
O postupnom úplnom zrušení regulácie cien energií mala hovoriť novela zákona o energetike, tzv. veľká energetická novela.
Budúcu podobu regulácie cien energií pre domácnosti a malé podniky určila však ešte narýchlo schválená novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach, tzv. malá energetická novela, z marca tohto roka.
Zariadenia s vlastnou kotolňou
Naďalej zostáva regulovaná dodávka energií pre domácnosti a malé podniky. Od apríla tohto roku budú môcť po novom vstúpiť do regulácie cien elektriny a plynu aj zariadenia, ktoré prevádzkujú sociálne služby či bytové domy, ktoré si vyrábajú teplo a teplú vodu prostredníctvom svojej vlastnej kotolne.
Doteraz mali nárok na regulovanú cenu elektriny či plynu domácnosti a malé podniky s ročným odberom elektriny najviac 30-tisíc kilowatthodín alebo ročným odberom plynu najviac 100-tisíc kilowatthodín. Bytové domy s vlastnou kotolňou môžu do konca apríla tohto roku prejsť medzi regulované subjekty.
Právo na regulovanú cenu
Novela zákona však umožní odberateľom elektriny a plynu, ktorí budú mať právo na regulovanú cenu, z regulácie aj vystúpiť, ak to oznámia svojmu dodávateľovi.
„Nový model v oblasti cenovej regulácie maloobchodnej dodávky elektriny a plynu je teda založený na práve zraniteľného odberateľa dobrovoľne opustiť súčasné regulované prostredie (opt-out) alebo doň naopak vstúpiť, ak sa predtým nachádzal mimo regulovaného prostredia (opt-in). Musí to však dostatočne vopred oznámiť dodávateľom elektriny a plynu (do 31. marca pre nasledujúci kalendárny rok),“ konštatoval rezort hospodárstva.
ÚRSO je s novým postojom k deregulácii cien energií stotožnený. „ÚRSO nie je tvorcom primárnej legislatívy SR. Na základe toho, v akej podobe prejdú vládou SR a NR SR energetické zákony, ktoré implementujú zimný energetický balíček, bude úrad následne prijímať sekundárnu legislatívu v oblasti cenovej regulácie pre nadchádzajúce regulačné obdobie,“ uzavrel pre agentúru SITA hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.
Zmiernenie dopadov vývoja
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) žiada vládu, aby pri hľadaní riešení zmiernenia dopadov kritického vývoja na trhoch s elektrinou a zemným plynom neohrozila životaschopnosť a konkurencieschopnosť domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva.
Konkrétne požaduje prijatie embarga na možnosť dodávateľa jednostranne meniť obchodné podmienky pre neregulovaných odberateľov, právnu istotu pre agropotravinárske podniky vo veci zabezpečenia potrebného množstva energií na bezproblémový chod agropotravinárskych prevádzok.
Ďalej žiada ustanovenie inštitúcie agregátora pre zabezpečenie kritického nákupu elektriny alebo plynu bez ziskovej marže pre agropotravinárske prevádzky, zváženie zaradenia podnikov poľnohospodárskej a potravinárskej výroby a podnikov hospodárskej mobilizácie medzi regulovaných odberateľov elektriny a zemného plynu v období krízového vývoja na trhoch s elektrinou a plynom a schému štátnej pomoci na kompenzáciu cien energií pre subjekty pôsobiace v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva.
„Nesúhlasíme s prijímaním akýchkoľvek regulácií zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na možnosť úpravy cenotvorby už uzatvorených zmlúv o dodávke energií jednostranne zo strany dodávateľa energií. Zmena zmluvne dohodnutých cien môže byť realizovaná iba v rámci zmluvne stanovených pravidiel na úpravu uzatvorenej zmluvy medzi dodávateľom a odberateľom energií,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.