UNEP: V minulom roku klesli investície do OZE
V roku 2012 dosiahli celkové investície do OZE 244 miliárd dolárov, čo bolo o 12 % menej než v predchádzajúcom roku, vyplýva zo správy zverejnenej Programom OSN pre životné prostredie (UNEP) a sektorovú organizáciu REN21.
Od roku 2006 dochádzalo k rastu investícií:
- 2006 – 100 mld. dolárov investovaných do OZE
- 2007 – 146 mld. dolárov investovaných do OZE
- 2008 – 172 mld. dolárov investovaných do OZE
- 2009 – 168 mld. dolárov investovaných do OZE
- 2010 – 227 mld. dolárov investovaných do OZE
- 2011 – 279 mld. dolárov investovaných do OZE
Obnoviteľné zdroje energie sa rýchlo stali dôležitou súčasťou globálneho energetického mixu a ich podiel sa neustále vo svete zvyšuje. K pravidelnému rastu dochádzalo od roku 2006, kedy investície lámali nové rekordy. V roku 2009 však investície klesli po prvý raz. Sektor zasiahla globálna finančná kríza. Napriek poklesu však bola minuloročná investovaná čiastka druhou najvyššou v histórii.
Podľa UNEP k minuloročnému poklesu prispeli hlavne obavy investorov, či vlády USA a Európy budú naďalej podporovať vznik nových obnoviteľných zdrojov energie. Niektoré krajiny v Európe kvôli škrtom vládnych výdavkov obmedzili podpory pre projekty solárnych a veterných elektrární.
Nový rekord v inštalácii kapacity solárnej a veternej energie
Celková kapacita výroby z OZE predstavovala 1.470 GW, čo predstavovalo medziročný nárast o 8,5 %. Veterná energia sa na celkovej produkcii elektriny podieľala 39 %. Vodné a slnečné elektrárne tvorili 26 %, vyplýva zo správy.
Hoci minulý rok dosiahla inštalovaná fotovoltaická kapacita 30,5 GW, celkové investície poklesli z dôvodu zníženia nákladov na veľké fotovoltaické systémy o zhruba 40 %.
Inštalovaná kapacita veternej energie tiež dosiahla nový rekord na úrovni 48,4 GW v porovnaní s rokom 2011 (42,1 GW).
„Rozvoj OZE pokračuje po celom svete. Krajiny hľadajú väzby medzi ekonomikami s nízkouhlíkovými zdrojmi energie a budúcnosťou energetiky. V posledných rokoch došlo k dramatickému nárastu počtu projektov. Došlo tiež k prudkému poklesu výrobných nákladov a predajných cien veterných turbín a fotovoltaických panelov. Nejde len o normálne tempo rastu, ale to, čo sa deje povedie v priemysle k ešte väčšej konkurencii s ešte väčšími ziskami pre spotrebiteľa, klímu a udržateľnosť príležitostí,“ uviedol výkonný riaditeľ UNEP Achim Steiner.
Mnohé krajiny podľa neho vidia budúcnosť v čistej energii. „Minulý rok bol rekordným rokom v inštalácii OZE na celom svete. Je povzbudivé vedieť, že 138 krajín zakomponovalo do svojich energetických politík a rámcov aj OZE a vidíme, že postupne dochádza k väčšej integrácii OZE do energetických mixov. Jedinou prekážkou, ktorá stojí v ceste rozvoja, je príjem nevyhnutných opatrení v jednotlivých politikách,“ dodal predseda REN21 Arthouros Zervos.
Rozvojové krajiny sa na celkových investíciách podieľali 46 %. Investície tu stúpli na rekordných 112 mld. dolárov, zatiaľ čo v rozvinutých krajinách klesli o 29 % na 132 mld. dolárov. Rast záujmu o investície v rozvojových krajinách je spojený s rastúcim dopytom po energii v týchto oblastiach a priaznivejšími prírodnými podmienkami pre ich rozvoj.
(c) energia.sk