Ukrajinci berú viac plynu z Ruska, menej cez Slovensko
Hovorca ukrajinskej štátnej spoločnosti Ukrtransgaz uviedol, že štátny plynárenský podnik Naftogaz začal od piatku 1. mája odoberať od ruského Gazpromu 19,5 milióna metrov kubických plynu denne, teda dvojnásobok toho, čo dovážal v apríli.
Gazprom a Naftogaz pred viac než mesiacom podpísali zmluvu o dodávkach plynu na Ukrajinu v druhom kvartáli 2015. Cena bola stanovená na 248 dolárov za 1000 m3, čo je menej než Ukrajina platila v 1. kvartáli a tiež menej, než je cena spätných dodávok plynu z európskych krajín.
Ukrajina v reakcii na to znížila dovoz plynu zo Slovenska i ďalších európskych štátov. V prípade Slovenska sa tok plynu podľa predbežných údajov znížil na prelome mesiacov asi o 45 % z približne 38 miliónov m3 na necelých 22 miliónov m3 denne.
Spätný tok zo Slovenska bol spustený začiatkom septembra 2013 ako jedno z opatrení na pomoc Ukrajine, ktoré iniciovala EÚ. Zrekonštruované potrubie z Vojan do Užhorodu malo spolu s reverznými tokmi z Poľska a Maďarska zaistiť dodávky plynu pre Kyjev po tom, čo mu Rusko vlani v júni prestalo surovinu dodávať kvôli sporom o cenu a tiež dlhom za dovtedajšie dodávky.
Zásobovanie Ukrajiny z Ruska sa obnovilo vďaka tzv. zimnému balíku, ktorý koncom októbra sprostredkoval Brusel. Európska komisia sa usiluje dohodnúť aj ďalšie rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktoré by viedli k trvalejšiemu riešeniu. Žiaden dátum stretnutia ale zatiaľ nebol stanovený.
Na začiatku mája stúpli aj dodávky ruského plynu do EÚ. Údaje zo služby Eikon prevádzkovanej spoločnosťou Thomson Reuters ukázali, že do 2.5. sa tok ruského plynu do Európy zvýšil na 345 miliónov m3 denne. V stredu 29.4. dosahoval zhruba 318 miliónov m3 denne. Nárast toku plynu určeného pre Európu by mohol odrážať aj širšie zmeny, ktoré prenikajú na trh s plynom po nedávnom kolapse svetových cien ropy, uviedol Reuters.
Kyjev žiada cez arbitráž 16 miliárd dolárov
Naftogaz požaduje od Gazpromu v rámci štokholmského arbitrážneho konania viac než 16 miliárd dolárov za dodávky aj tranzit plynu. Ukrajinská spoločnosť uzavrela v roku 2009 s Gazpromom 10-ročnú zmluvu. Jej podmienky ale Kyjev považuje za nespravodlivé.
Odvoláva sa pritom aj na závery Sekretariátu Energetického spoločenstva, ktorý vo svojej správe z 3. decembra 2014 uviedol, že zmluva o tranzite plynu, ktorá vstúpila do platnosti v januári 2009, môže byť v rozpore s európskou legislatívou v oblasti hospodárskej súťaže a energetiky.
ČTK, energia.sk