Ukrajina bude premiérovo dovážať uhlie z USA
Podľa kontraktu medzi americkým podnikom XCoal a ukrajinskou spoločnosťou Centrenergo má prvá loď s nákladom 85.000 ton uhlia doplávať na začiatku septembra a do konca tohto roka sa má doviezť celkom 700.000 ton uhlia, uviedol Oleh Kozemko, generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá je najväčším výrobcom elektriny a tepla v centrálnej a východnej časti Ukrajiny.
„Je to historický deň,“ zdôraznil jeho náprotivok z Pennsylvánie Ernie Thrasher počas spoločnej tlačovej konferencie na americkom veľvyslanectve.
Niektoré ukrajinské podniky uzavreli dohody na dovoz uhlia z Ruska potom, čo Kyjev v polovici marca zakázal akékoľvek obchodovanie s oblasťami, ktoré ovládajú separatisti. Išlo o reakciu na povstalecké „znárodnenie“ ukrajinských podnikov, čo zase bola „odpoveď“ na dopravnú blokádu zo strany ukrajinských radikálov.
Až dovtedy bolo antracitové uhlie z Donbasu dodávané do elektrární v ďalších častiach krajiny, hoci si ozbrojený konflikt počas troch rokov vyžiadal okolo 10.000 mŕtvych.
Kyjev si ale praje nájsť náhradné zdroje na zásobovanie uhlia, aby sa vyhol závislosti na Rusku, s ktorým má najhoršie vzťahy, poznamenala agentúra AFP a dodala, že Ukrajina okrem iného prestala kupovať ruský zemný plyn.
Podľa agentúry Reuters 700.000 ton uhlia predstavuje asi 8 % celkového ukrajinského dopytu po antracite v minulom roku, hoci Kyjev predpokladá pre tento rok pokles spotreby asi o tretinu.
Americké dodávky podľa Kozemka pomôžu tomu, že nadchádzajúcu jeseň a zimu sa zaobídu bez problémov. Odhadol, že na budúci rok by dovoz mohol dosiahnuť dva milióny ton. Vedú sa rokovania tiež s ďalšími štátmi, najmä Južnou Afrikou. Daný kontrakt bol podľa riaditeľa uzatvorený na základe dohôd medzi prezidentmi oboch krajín, Petrom Porošenkom a Donaldom Trumpom, ktorý vo svojej kampani sľuboval americkému podnikaniu pri vývoze energetických zdrojov „zlatú éru“.
Trump sľuboval zbaviť ťažbu uhlia v USA obmedzenia a taktiež v marci podpísal dekrét, ktorý nariaďuje prehodnotiť opatrenia prijaté predchádzajúcim prezidentom Barackom Obamom v snahe zlepšiť čistotu ovzdušia a čeliť globálnemu otepľovaniu; tepelné elektrárne v USA podľa Obamovho nariadenia museli znížiť emisie oxidu uhličitého.
Ťažobná skupina Xcoal Energy and Resources, ktorá patrí k najväčším vývozcov uhlia, sa počas minuloročnej kampane priklonila na stranu Trumpa.
ČTK, energia.sk