ÚJD: Záťažové testy na jadre v SR priniesli po Fukušime Národný akčný plán SR
Národný akčný plán podľa nej obsahuje opatrenia, ktoré sa realizujú, respektíve už sú zrealizované na jadrových zariadeniach v SR. „Obsahuje tiež transparentný prehľad všetkých odporúčaní, požiadaviek a opatrení potrebných na zvýšenie bezpečnosti elektrární. ÚJD pravidelne kontroluje plnenie úloh Národného akčného plánu formou inšpekcií,“ priblížila.
„Niektoré odporúčania nadväzujú na už prebiehajúcu implementáciu projektu riadenia tzv. ťažkých havárií, ktorú nariadil ÚJD na základe periodického hodnotenia jadrovej bezpečnosti ešte pred udalosťou na AE Fukušima, a to v roku 2008 pre elektráreň V2 v Jaslovských Bohuniciach a v roku 2011 pre prvý a druhý blok jadrovej elektrárne v Mochovciach,“ informovala.
Projekt podľa Hosťoveckej rieši kľúčové problémy, ktoré vznikli pri havárii v Japonsku, napríklad chladenie tlakovej nádoby reaktora zvonku, inštaláciu núdzového zdroja chladiva, či inštaláciu ďalšieho nezávislého zdroja elektrického napájania. „Významným rozšírením projektu po záťažových testoch je požiadavka na zlepšenie riadenia tzv. ťažkej havárie v prípade udalosti, ktorá postihne všetky bloky na lokalite súčasne,“ poznamenala.
„Výsledky záťažových testov preukázali dobrú odolnosť jadrových zariadení v SR v prípade uvažovaných udalostí, ktorými boli úplná strata elektrického napájania a strata možnosti odvodu tepla z reaktora vyvolaných najmä zemetrasením a záplavami. Napriek tomu budú prijaté ďalšie opatrenia, ktorými sa úroveň jadrovej bezpečnosti ešte zlepší,“ zdôraznila Hosťovecká.
Seizmické „zodolnenie“ AE Bohunice V-2 sa podľa jej slov zrealizovalo v roku 2008 v rámci komplexného projektu modernizácie. „Realizácia projektu riadenia ťažkých havárií v AE Bohunice V-2 bola ukončená v roku 2013, v AE Mochovce sa na prvom a druhom bloku začala v roku 2009 s termínom ukončenia do konca roku 2015,“ doplnila.
„Môžeme konštatovať, že držiteľ povolenia spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., si plní úlohy Národného akčného plánu SR v stanovených termínoch. Odolnosť jadrových blokov sa v SR realizáciou opatrení z akčného plánu významne zvýšila, a to jednak pre prípad extrémnych externých podmienok, tak aj pre prípad hypotetickej ťažkej havárie spojenej s poškodením jadrového paliva v reaktore. Bloky jadrových zariadení v SR sú vzhľadom na aktuálny stav realizácie opatrení z akčného plánu v oblasti zvyšovania ich bezpečnosti v porovnaní s analogickými blokmi typu VVER 440 v iných krajinách vo významnom predstihu,“ dodala hovorkyňa ÚJD.
Copyright © TASR 2015