Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. augusta 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

ÚJD je spokojný s plnením úloh zo záťažových testov

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) je zatiaľ spokojný s plnením úloh v slovenských jadrových elektrárňach, ktoré vyplývajú zo záťažových testov. Úrad stále kontroluje realizáciu úloh vyplývajúcich z Národného akčného plánu, ktorý vznikol na základe záťažových testov. „V rámci ročného inšpekčného plánu vykonáme do konca roka sedem cielených inšpekcií zameraných špeciálne na plnenie Národného akčného plánu. Plnenie úloh je zatiaľ uspokojivé, sú vytvorené predpoklady na ich splnenie v požadovanom rozsahu do konca roku,“ uviedla Zuzana Hosťovecká z ÚJD.

Národný akčný plán obsahuje opatrenia na zvýšenie bezpečnosti jadrových elektrární. Tie sú rozčlenené na krátkodobé a strednodobé. Krátkodobé musí prevádzkovateľ atómových elektrární zrealizovať do konca tohto roku a strednodobé do roku 2015. V rámci krátkodobých opatrení očakáva ÚJD najmä progres v implementácii projektu na riadenie ťažkých havárií, inštaláciu mobilných generátorov elektrickej energie a posilnenie vybavenia hasičského zboru. „Do konca roku majú byť tiež dôsledne vyhodnotené extrémne poveternostné podmienky ako silný vietor, prívalový dážď, sneh a extrémne vysoké a nízke teploty. Úlohy, ktoré vyplynú z týchto analýz, budú premietnuté do strednodobého plánu,“ dodala Hosťovecká.

Slovenské jadrové elektrárne obstáli v záťažových testoch veľmi dobre. „Je to najmä vďaka vysokej inherentnej bezpečnosti jadrových blokov VVER 440, ktoré sú v prevádzke na Slovensku. Tieto elektrárne majú relatívne nízky tepelný výkon reaktora, stabilnú aktívnu zónu, mimoriadne vysokú zásobu vody na chladenie a robustné vyhotovenie primárneho okruhu,“ uviedla Hosťovecká. Počas záťažových testov bola analyzovaná odozva elektrární na stratu elektrického napájania a stratu odvodu tepla vyvolanú mimoriadnymi externými udalosťami, najmä zemetrasením a povodňami. Zvlášť bolo preverené aj riadenie takzvaných ťažkých havárií. „Ale aj napriek uvedeným faktom sú oblasti, kde je možné na základe výsledkov testov a tiež dobrej praxe na iných elektrárňach urobiť ďalšie vylepšenia,“ konštatovala Hosťovecká.

Európska únia sa dohodla na vykonaní záťažových testov vo všetkých svojich 143 jadrových elektrárňach po jadrovej havárii v japonskej Fukušime. Záťažové testy boli ukončené vydaním Národných akčných plánov a záverečnej správy ENSREG a Európskej komisie v máji 2012. ENSREG je skupina na najvyššej úrovni zriadená komisiou ako poradný orgán pre jadrovú bezpečnosť. Sú v nej zastúpení zástupcovia všetkých národných dozorov pre jadrovú bezpečnosť štátov únie, zástupcovia komisie a ako aj zástupcovia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Slovensko prevádzkuje štyri bloky s jadrovými reaktormi typu VVER 440 v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce. Dva jadrové bloky elektrárne V2 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985 a do roku 1996 bolo v nich vykonaných viac ako 300 modifikácií zariadení. Inštalovaný výkon bohunických blokov je viac ako tisíc megawattov. Prvý a druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce majú výkon po 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Z celkovej výroby elektrickej energie sa v Slovenskej republike v roku 2012 vyrobila v jadrových elektrárňach viac ako polovica.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.