Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Uhoľné zásoby v bani Cigeľ by mali doťažiť o dva roky

Uhoľné zásoby v bani Cigeľ by mali doťažiť v roku 2015. Pre Hornonitrianske bane Prievidza to bude znamenať pokles ťažby zo súčasných 2 130 000 ton na 1 620 000 ton v roku 2016. „V nadväznosti na pokles ťažby dôjde postupne, v priebehu nastávajúcich troch až štyroch rokov aj k zníženiu počtu o približne 600 zamestnancov,“ informovala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková. K hromadnému prepúšťaniu však podľa nej nedôjde.

Na tento stav sa bane už dlhodobo pripravujú. Zamestnanosť regulujú a aj v nastávajúcich troch rokoch ju budú usmerňovať najmä prostredníctvom prirodzených odchodov zamestnancov. „Týmto spôsobom predpokladáme do konca roka 2013 pokles o cca 100 zamestnancov. Prostredníctvom prirodzených odchodov sa chceme v roku 2016 čo najviac priblížiť požadovanému počtu zamestnancov,“ hovorí Siváková.

Bane predpokladajú, že budú ťažiť uhlie vo svojich dobývacích priestoroch a ložiskách na hornej Nitre do roku 2030, prípadne 2035. Životnosť jednotlivých ťažobných úsekov závisí v prvom rade od objemu zásob uhlia, investícií a od odbytových možností. Pre udržanie pracovných miest pripravujú aj nové projekty. Zameriavajú sa v prvom rade na ťažbu uhlia. „V rámci rozvojových projektov je predpoklad vytvorenia nových pracovných miest v regióne v priebehu rokov 2013 až 2016 pre cca 190-260 zamestnancov,“ uviedla Siváková. Projekty sa týkajú prípravy nových ťažobných polí na dobývanie uhlia a zabezpečenia jeho odbytu v rámci výroby elektriny a tepla v elektrárni Nováky (ENO).

V súvislosti s prípravou nových ťažobných kapacít ide o zabezpečenie prechodu ťažby uhlia z Východnej šachty bane Handlová do nového ťažobného poľa – 12. ťažobného úseku Handlová. V bani Nováky plánujú baníci novú ťažobnú kapacitu – 12. úsek Nováky, ktorý by mal byť náhradnou po ukončení ťažobnej činnosti v roku 2020 v súčasnom 11. ťažobnom poli.

„Pre zabezpečenie odbytu hnedého uhlia v spolupráci so Slovenskými elektrárňami pripravujeme v rámci ekologizácie Elektrárne Nováky (ENO) výstavbu nového zdroja a modernizáciu niektorých existujúcich blokov,“ uviedla Siváková. Po roku 2015 budú podľa nového nariadenia Európskej únie o emisných limitoch ekologické hodnoty veľmi striktné. Približne polovica zariadení Elektrárne Nováky im nebude vyhovovať, pokiaľ sa neinvestuje do ich obnovy. Významnou investíciou je preto pripravovaná obnova zariadení v elektrárni, ktorá počíta so spoluspaľovaním domáceho hnedého uhlia a biomasy. Tento proces už prebieha vo fluidnom kotle 1 v ENO A. „V areáloch baní Nováky a Handlová chceme vybudovať logistické centrum biomasy, ktorého súčasťou by bolo aj cielené pestovanie energetických plodín, ako nutnosť diverzifikovať dodávky. Dodávali by sme ich do súčasných a nových zdrojov v ENO, pre Handlovskú energetiku a iných záujemcov,“ povedala hovorkyňa.

Okrem ťažby uhlia sa baníci už v súčasnosti venujú pestovaniu rajčín a hlív. Pripravujú aj ďalšie projekty. Vodný a energetický potenciál banských vôd plánujú využiť v pripravovanom integrovanom projekte rybej farmy a skleníkového hospodárstva v areáli bane Handlová, vďaka ktorému by mali ročne dodať na trh 1 000 ton živých rýb. V rámci projektu bane uvažujú aj nad dvoma samostatnými skleníkmi pre pestovanie plodín.

Akciová spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, ktorej 97-percentným vlastníkom je firma Hornonitrianske bane zamestnanecká, je najväčšou ťažobnou hnedouhoľnou firmou na Slovensku. Vznikla v roku 1996. Svojou činnosťou nadväzuje na Západouhorskú kamennouhoľnú účastinnú spoločnosť založenú v roku 1909. Predmetom podnikania je najmä ťažba uhlia pre energetiku, priemysel a domácnosti.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.