Uhoľné zásoby v bani Cigeľ by mali doťažiť o dva roky
Uhoľné zásoby v bani Cigeľ by mali doťažiť v roku 2015. Pre Hornonitrianske bane Prievidza to bude znamenať pokles ťažby zo súčasných 2 130 000 ton na 1 620 000 ton v roku 2016. „V nadväznosti na pokles ťažby dôjde postupne, v priebehu nastávajúcich troch až štyroch rokov aj k zníženiu počtu o približne 600 zamestnancov,“ informovala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková. K hromadnému prepúšťaniu však podľa nej nedôjde.
Na tento stav sa bane už dlhodobo pripravujú. Zamestnanosť regulujú a aj v nastávajúcich troch rokoch ju budú usmerňovať najmä prostredníctvom prirodzených odchodov zamestnancov. „Týmto spôsobom predpokladáme do konca roka 2013 pokles o cca 100 zamestnancov. Prostredníctvom prirodzených odchodov sa chceme v roku 2016 čo najviac priblížiť požadovanému počtu zamestnancov,“ hovorí Siváková.
Bane predpokladajú, že budú ťažiť uhlie vo svojich dobývacích priestoroch a ložiskách na hornej Nitre do roku 2030, prípadne 2035. Životnosť jednotlivých ťažobných úsekov závisí v prvom rade od objemu zásob uhlia, investícií a od odbytových možností. Pre udržanie pracovných miest pripravujú aj nové projekty. Zameriavajú sa v prvom rade na ťažbu uhlia. „V rámci rozvojových projektov je predpoklad vytvorenia nových pracovných miest v regióne v priebehu rokov 2013 až 2016 pre cca 190-260 zamestnancov,“ uviedla Siváková. Projekty sa týkajú prípravy nových ťažobných polí na dobývanie uhlia a zabezpečenia jeho odbytu v rámci výroby elektriny a tepla v elektrárni Nováky (ENO).
V súvislosti s prípravou nových ťažobných kapacít ide o zabezpečenie prechodu ťažby uhlia z Východnej šachty bane Handlová do nového ťažobného poľa – 12. ťažobného úseku Handlová. V bani Nováky plánujú baníci novú ťažobnú kapacitu – 12. úsek Nováky, ktorý by mal byť náhradnou po ukončení ťažobnej činnosti v roku 2020 v súčasnom 11. ťažobnom poli.
„Pre zabezpečenie odbytu hnedého uhlia v spolupráci so Slovenskými elektrárňami pripravujeme v rámci ekologizácie Elektrárne Nováky (ENO) výstavbu nového zdroja a modernizáciu niektorých existujúcich blokov,“ uviedla Siváková. Po roku 2015 budú podľa nového nariadenia Európskej únie o emisných limitoch ekologické hodnoty veľmi striktné. Približne polovica zariadení Elektrárne Nováky im nebude vyhovovať, pokiaľ sa neinvestuje do ich obnovy. Významnou investíciou je preto pripravovaná obnova zariadení v elektrárni, ktorá počíta so spoluspaľovaním domáceho hnedého uhlia a biomasy. Tento proces už prebieha vo fluidnom kotle 1 v ENO A. „V areáloch baní Nováky a Handlová chceme vybudovať logistické centrum biomasy, ktorého súčasťou by bolo aj cielené pestovanie energetických plodín, ako nutnosť diverzifikovať dodávky. Dodávali by sme ich do súčasných a nových zdrojov v ENO, pre Handlovskú energetiku a iných záujemcov,“ povedala hovorkyňa.
Okrem ťažby uhlia sa baníci už v súčasnosti venujú pestovaniu rajčín a hlív. Pripravujú aj ďalšie projekty. Vodný a energetický potenciál banských vôd plánujú využiť v pripravovanom integrovanom projekte rybej farmy a skleníkového hospodárstva v areáli bane Handlová, vďaka ktorému by mali ročne dodať na trh 1 000 ton živých rýb. V rámci projektu bane uvažujú aj nad dvoma samostatnými skleníkmi pre pestovanie plodín.
Akciová spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, ktorej 97-percentným vlastníkom je firma Hornonitrianske bane zamestnanecká, je najväčšou ťažobnou hnedouhoľnou firmou na Slovensku. Vznikla v roku 1996. Svojou činnosťou nadväzuje na Západouhorskú kamennouhoľnú účastinnú spoločnosť založenú v roku 1909. Predmetom podnikania je najmä ťažba uhlia pre energetiku, priemysel a domácnosti.
Zdroj: © SITA