Uhlie v Novákoch sa rozmrazuje po novom
Elektrárne Nováky v Zemianskych Kostoľanoch. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Vlaňajšok sa pre Elektrárne Nováky niesol v duchu modernizácie. Kvôli ukončeniu výroby 3. a 4. bloku musel prevádzkovateľ nájsť nové technické riešenie aj pre rozmrazovanie vlakom dovezeného hnedého uhlia. Slovenské elektrárne sa napokon rozhodli, že prejdú na technológiu ohrevu pomocou tepelných infražiaričov.
Doteraz sa na rozmrazenie uhlia počas zimných mesiacov využíval teplý vzduch, ktorý vznikal ako vedľajší produkt dnes už nefunkčných kotlov. Odpadové teplo sa následne vháňalo do 2 rozmrazovacích tunelov s teplotou do 120 °C.
Tepelné infražiariče vyhodnotili odborníci SE ako najlepšie riešenie. Prechod na tento systém mal podľa nich najvýhodnejšie obstarávacie náklady, jeho zavedením sa taktiež optimalizovali prevádzkové náklady a znížili tepelné straty. Vďaka veľkej povrchovej ploche infražiariča sa vagóny ohrievajú po celom obvode. Najviac tepla smeruje do spodnej časti, v ktorej sa sústredí najväčší objem zmrznutej vody.
„Vďaka novému riešeniu tak nie je ohrozená výroba elektriny (a tým aj vykurovanie mesta Prievidza) a zníži sa riziko možného výpadku dodávok paliva do prevádzkujúcich blokov,“ zhodnotil pre interný časopis spoločnosti Marián Šumichrast, tímlíder pre riadenie projektov klasických elektrární v spoločnosti Slovenské elektrárne.
Nový systém naďalej využíva existujúce priestory dvoch rozmrazovacích tunelov. Prvý z nich pozostáva zo 450 priemyselných elektrických žiaričov a 108 žiaričov s celkovým príkonom 1749,6 kW. Rozmrazovanie sa riadi automaticky, čas ohrevu sa určí sám podľa vstupných údajov o vagónoch a vonkajšej teploty.
Druhý rozmrazovací tunel je vybavený technológiou pre temperovanie. Vďaka nej sú z bočnej strany ohrievané vagóny s uhlím, ktoré čakajú na vyprázdnenie. O temperovanie sa stará 36 priemyselných infražiaričov s príkonom 129,6 kW.
V roku 2015 prebiehala v Elektrárňach Nováky modernizácia 1. a 2. bloku ENO B (2×110 MW) z dôvodu ekologizácie, ktorá si vyžiadala investíciu 40 miliónov eur. ENO A tvorí moderný fluidný kotol FK 1 s inštalovaným výkonom 46 MW, v ktorom sa od roku 2011 začalo so spoluspaľovaním hnedého uhlia s drevnou štiepkou.
Vlani Elektrárne Nováky vyrobili 1660 GWh elektriny. V elektrizačnej sústave pracujú v základnom a pološpičkovom režime. Okrem produkcie elektriny sa novácke elektrárne starajú o dodávku horúcej vody pre vykurovanie Prievidze.
© energia.sk