Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. decembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

TVEL podpísal kontrakt na dodávku paliva pre výskumný reaktor v Holandsku

Podpisom uvedeného kontraktu vstupuje spoločnosť TVEL na nové trhy so západným palivom. Konkrétne jej to umožní zúčastniť medzinárodných tendrov na dodávky tzv. doštičkového paliva pre výskumné reaktory. Tento typ paliva je zložený z tenkých doštičiek uránu uzatvorených v hliníkových puzdrách a je vhodný pre výskumné reaktory, od ktorých je požadovaný veľký tok neutrónov používaný na výskum materiálov.

História spolupráce ruských výrobcov paliva s holandskými jadrovými odborníkmi sa začali písať v roku 2006, keď sa predstavitelia NZCHK a NRG stretli na Medzinárodnej konferencii o palive pre výskumné reaktory v bulharskej Varne. Tieto kontakty viedli k podpisu memoranda, ktoré umožnilo podniku NZCHK získať kvalifikáciu výrobcu nízko obohateného uráno-kremičitého paliva pre výskumný reaktor HFR.

V roku 2009 po dohode s akciovou spoločnosťou TVEL podpísal podnik NZCHK kontrakt na zhotovenie a dodanie prototypov palivových súborov na otestovanie v reaktore HFR. O dva roky neskôr boli prvé dva súbory zavedené do reaktoru. V septembri roku 2013 boli oba súbory podľa plánu vyňaté z reaktoru, pretože sa už dosiahlo požadovaných parametrov vyhorenia paliva.

Výsledky testov potvrdili, že technické parametre skúšobných súborov sú porovnateľné s referenčnou vzorkou od pôvodného dodávateľa paliva. Výsledky skúšok boli prezentované na konferencii RERTR (Zníženie obohatenia paliva pre výskumné a skúšobné reaktory). usporiadanej vo Viedni Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu v októbri tohto roku.

Úspešné zakončenie kvalifikačného procesu potvrdilo, že podnik NZCHK spĺňa kritériá na výrobu nízko obohateného paliva pre európske výskumné reaktory západného designu.

Palivová spoločnosť TVEL dodáva palivo aj do slovenských jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach  a Mochovciach.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.