Turci vedia ako na to. Plynovod stíhajú stavať v predstihu a lacnejšie
Generálny riaditeľ projektu Transanatólskeho plynovodu (TANAP) minulý týždeň tureckým médiám oznámil, že náklady na výstavbu by mali dosiahnuť len 8,5 miliardy dolárov oproti pôvodne odhadovanému rozpočtu 11,7 miliardy dolárov.
Do karát im hral predovšetkým pokles cien ropy a nadväzne aj cien ocele na svetových trhoch. Práve palivo a hutnícke suroviny patria medzi najdrahšie položky pri výstavbe plynárenskej infraštruktúry. Šéf TANAP-u Saltuk Düzyol uviedol, že pri priaznivých cenách sa im podarilo vyrobiť a zvariť už potrubie s dĺžkou 1200 kilometrov. Zároveň bola pripravená pôda pre položenie ďalších 1570 km potrubia.
Plynovod sa začína na hraniciach s Gruzínskom, kde sa napája na Juhokaukazský plynovod smerujúci z Azerbajdžanu. Končiť bude na hranici s Gréckom pri meste Edirne, kde naň má nadviazať Transjadranský plynovod (TAP) smerujúci do Talianska. Aktuálne a predstihu takmer dvoch mesiacov sa podľa Düzyola pracuje na úseku medzi mestami Yozgat a Eskişehir, približne v regióne okolo hlavného mesta Ankary.
„Viac než polovica projektu alebo 55 % výstavby bola realizovaná do konca novembra a predstihli sme harmonogram,“ citovali Saltuka Düzyola turecké médiá.
Väčšinový podiel v projekte má štátna azerbajdžanská spoločnosť SOCAR. Ďalších 30 % drží turecká firma BOTAȘ a 12 % má britská BP. Spustenie prevádzky plynovodu sa očakáva v roku 2018, pričom počas prvých troch rokov by cez potrubie malo pretiecť 6 miliárd m3 plynu určených pre domáci turecký trh. Od júna 2019 by sa cez TANAP mohli azerbajdžanským plynom zásobovať aj krajiny EÚ.
Záujem o využitie nového plynovodu cez Turecko tento týždeň počas svojej návštevy v Azerbajdžane vyjadril aj izraelský premiér Benjamin Netanyahu. „Netreba hovoriť o tom, že toto by bol smer, ktorý posilní ekonomiky oboch krajín,“ citovala Netanyahu tlačová agentúra Anadolu Ajansı.
© energia.sk