Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sergej Bojarkin - SFPA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sergej Bojarkin (Rosatom) na konferencii SFPA v Bratislave. Foto: Michal Jesenič/energia.sk
19. februára 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Turci sa rozhodli pre jadro, elektráreň im postaví Rosatom

Prvý jadrový zdroj v krajine polmesiaca, ktorý bude využívať ruskú technológiu VVER-1200, by mal Rosatom spustiť v roku 2019. „Naše práce pokračujú podľa plánu, žiadne oneskorenie nemáme,” povedal agentúre Reuters v Ankare zástupca generálneho riaditeľa Rosatomu Kiril Komarov. „Produkcia jadrovej energie sa začne fyzicky v roku 2019,” dodal.

Ankara chce v nadchádzajúcom desaťročí stavať jadrové elektrárne, aby znížila svoju závislosť na dovoze ropy a plynu. Prvý takýto závod postaví Rosatom v lokalite Mersin Akkuyu na pobreží Stredozemného mora. Komplex má pozostávať zo štyroch reaktorov s celkovým inštalovaným výkonom 4.800 megawattov (MW).  Ruský prezident Vladimir Putin vlani v decembri uviedol, že náklady by mali dosiahnuť 20 mld. amerických dolárov.

Sergej Bojarkin na konferencii SFPA v Bratislave. Foto: Michal Jesenič/energia.sk

Rosatom sa nestane len dodávateľom technológie a zariadenia. Celý projekt v Turecku zafinancuje z vlastných zdrojov a pôsobiť bude aj ako prevádzkovateľ novej elektrárne. Na konferencii Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska v Bratislave to koncom minulého roka uviedol Sergej Bojarkin, riaditeľ technických projektov spoločnosti Rosatom. Vo svojom  príspevku tiež informoval, že účasť v projekte je otvorená aj pre strategického investora zo zahraničia. Doplnil ale, že Rosatom si v budúcnosti plánuje ponechať väčšinový podiel 51 % akcií.  

Záujem o energiu z jadra podľa Bojarkina neopadol ani po havárii v japonskej Fukušime. „V rokoch 2011 a 2012 dostal Rosatom dvojnásobne viac objednávok z krajín mimo Ruska, ako kedykoľvek predtým,” skonštatoval Bojarkin v Bratislave.

Rosatom v súčasnosti stavia 28 atómových reaktorov po celom svete, z toho až 9 na území Ruskej federácie. „Výstavba ďalších 6 reaktorov v Rusku je v schvaľovacom procese,” dodal Bojarkin. Rosatom je v súčasnosti aktívny v celkovo 22 tendroch na hlavného dodávateľa jadrovej technológie. Dlhodobý záujem má aj o dostavbu českého Temelína. 

Ruský minister energetiky Alexander Novak vlani v decembri na návšteve Turecka prehlásil, že Rusko má záujem v tejto krajine v budúcnosti stavať aj ďalšie jadrové reaktory. Turecko je v Európe druhým najväčším odberateľom ruského zemného plynu v Nemecku.

Turecko by malo ešte v tomto desaťročí predstihnúť Veľkú Britániu a stať sa tretím najväčším spotrebiteľom elektrickej energie v Európe. Druhú jadrovú elektráreň Ankara plánuje v Sinope pri Čiernom mori. V pláne je aj tretia elektráreň. O výstavbe jadrového zdroja Sinop rokuje Ankara so spoločnosťami z Kanady, Južnej Kórey, Japonska a Číny. Záujem o projekt údajne prejavilo aj Francúzsko.

© energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.