Trnavčania šetria na teple vďaka atómke v Bohuniciach
Kogeneráciu v atómovej elektrárni zabezpečujú Slovenské elektrárne ako jediná spoločnosť v Európe. Systém CZT v Jaslovských Bohuniciach sa vybudoval v 80. rokoch minulého storočia počas výstavby štyroch blokoch jadrovej elektrárne V2. Od roku 1988 je v prevádzke tepelný napájač spájajúci Trnavu a jadrovú elektráreň, ktorý je dlhý zhruba 21 kilometrov. Ďalší teplovod do Hlohovca a Leopoldova s dĺžkou viac než 16 kilometrov funguje od roku 1997.
Tepelný výkon výmenníkovej stanice v AE Jaslovské Bohunice je 240 MW. „Celkovo je z tepelného napájača zásobovaných okolo 23 000 bytov a 190 podnikateľských subjektov od Trnavy až po Leopoldov,“ uviedla pre firemný časopis Darina Šnircová z úseku Slovenských elektrární pre obchod s teplom.
Vlani sa v AE Jaslovské Bohunice podľa údajov prevádzkovateľa vyrobilo 480 GWh tepla. Spotrebuje sa čiastočne pre vlastnú spotrebu, odberateľom je napríklad aj JAVYS so sídlom v bohunickom závode. Väčšina produkcie sa predá teplárom v Trnave, Hlohovci a Leopoldove.
Najväčšou z teplárenských firiem je Trnavská teplárenská, ktorá v roku 2015 nakúpila vyše 98 % tepla z bohunickej atómky. Teplonosným médiom v sústave je horúca voda. Ako doplnkový resp. špičkový zdroj sa využívajú dva parné kotly s tepelným výkonom 76 MW. Najväčším zákazníkom Trnavskej teplárenskej je spoločnosť STEFE Trnava, ktorá dodáva teplo 16 tisíc domácnostiam.
Dodávka tepelnej energie vo forme horúcej vody do CZT v Trnave
Zdroj: Trnavská teplárenská
Výhodou produkcie tepla v AE Bohunice je cenová dostupnosť pre zákazníkov. Z porovnania priemerných cien tepla vo vybraných mestách v roku 2015, ktoré zostavil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, je zrejmé, že odberatelia v Trnave platia vďaka atómke v Bohuniciach najmenej. Dôvodom je najmä variabilná zložka ceny tepla, kde sa premietajú náklady na palivá.
Zdroj grafu: Výročná správa ÚRSO
© energia.sk