Tretina energetických firiem predstavuje ľahký terč pre hackerov
Antivírusová firma McAfee vco svojom prieskume zistila, že tretina firiem prevádzkujúca kritickú infraštruktúra nie je pripravená čeliť hackerským útokom. Medzi kritickú infraštruktúru sa zaraďujú napr. elektrorozvodné siete, plynovody alebo ropovody.
Približne štyri z piatich firiem s kritickou infraštruktúrou už zaznamenali rozsiahli útok hackerov a 25 % sa stalo obeťou vydierania. Zhruba 40 % podnikov očakáva, že sa obeťou útoku stane v nasledujúcom roku. Takmer polovica respondentov v elektrárenskom priemysle objavila vo svojich systémoch vírus Stuxnet, ktorý nedávno poškodil jadrové zariadenie v Iráne.
„Zistili sme, že prijatie bezpečnostných opatrení v civilnom priemysle nestačí držať krok s nárastom hrozieb, ku ktorým došlo za posledný rok,“uviedol Stewart Baker zo spoločnosti CSIS, ktorá štúdiu pre McAfee vypracovala. Prevádzka súčasnej kritickej infraštruktúry je pritom na fungovanie riadiacich počítačových systémoch vo veľkej miere závislá.
Oproti minulému roku sa totiž miera zabezpečenia kritickej infraštruktúry zvýšila len veľmi málo. Relatívne najviac sa situácia zlepšila pri vodárenských firmách a prevádzkovateľoch kanalizácií. Firmy sa pri ochrane svojej infraštruktúry často prednostne zamerajú na útoky vedené „hrubou silou“ namiesto ochrany pred sofistikovanými škodlivými programami, ktoré nepozorovane uskutočňujú sabotáž, upozornila McAfee.
ČTK, energia
Ilustračná foto: SITA