Tretí blok JE Pakš bude v prevádzke o 20 rokov dlhšie
Kovács povedal, že tisíce stránok dokumentácie odôvodňujú, že 3. blok JE Pakš s reaktorom VVER-440 má veľké projektové rezervy, splňuje všetky bezpečnostné požiadavky a z technického hľadiska je spôsobilý na ďalšiu prevádzku. Dodal, že ide tiež o veľmi výhodné riešenie z ekonomického pohľadu, pretože JE Pakš produkuje najlacnejšiu elektrinu zo všetkých maďarských zdrojov.
Ďalej pripomenul, že 3. blok JE Pakš je prvým blokom s 15mesačným palivovým cyklom, ktorý získal povolenie na vstup do predĺženej prevádzky. Tento cyklus má výhodu oproti pôvodnému 12mesačnému v tom, že umožňuje skrátiť odstávky bloku, znížiť náklady na údržbu a zmenšiť dopad na životné prostredie.
Do procesu predĺženia prevádzky boli zapojení aj zahraniční odborníci a dohliadala naň Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). V novembri 2016 podal prevádzkovateľ JE Pakš žiadosť o predĺženie prevádzky 4. bloku, ktorý má teraz prevádzkové povolenie platné do konca tohto roku.
Pôvodná projektová doba prevádzky jadrových elektrární s reaktormi VVER-440 bola stanovená na 30 rokov, ale technický stav blokov ukazuje, že sú schopné ďalšej prevádzky. Preto sa pred uplynutím tejto doby vykonáva hodnotenie spôsobilosti pre ďalšiu prevádzku a nutné modernizácie. Prvé dva bloky JE Pakš majú povolenie na prevádzku na ďalších 20 rokov, teda do roku 2032, resp. 2034.
V Česku podobným procesom prešiel 1. blok JE Dukovany, spustený v roku 1985, prevádzka ktorého bola predĺžená 30. marca 2016 na dobu neurčitú za splnenia technických požiadaviek. Povolenie bolo udelené na základe rozsiahleho posúdenia dokumentácie a stavu bloku a celej lokality jadrovej elektrárne. Podobne aj dva slovenské bloky JE Jaslovské Bohunice uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985 majú povolenie ma dlhodobú prevádzku bez časového obmedzenia, ale pravidelne sa hodnotí spĺňanie technických kritérií. V Rusku bola predĺžená prevádzka reaktorov typu VVER-440 o 15 rokov, v prípade 4. bloku Kolskej JE dokonca o 25 rokov. Tretí blok Novovoronežskej JE s pilotným reaktorom VVER-440 bol odstavený na konci minulého roka po celkových 45 rokoch prevádzky.
Jadrová elektráreň Pakš leží na brehu Dunaja asi 110 kilometrov od Budapešti. V prevádzke sú tu štyri bloky s reaktormi VVER-440, ktoré boli spúšťané v rokoch 1982 až 1987. Komplety reaktorov a ďalšie komponenty boli dodané z plzenskej Škody (dnes Škoda JS) a na výstavbe sa podieľali aj ďalšie české firmy.
V jadrovej elektrárni Pakš 2 sa pripravuje výstavba dvoch blokov s reaktormi VVER-1200, ktoré sa radia do generácie III+. V roku 2014 bola podpísaná medzivládna dohoda medzi Maďarskom a Ruskom o výstavbe tejto elektrárne a dohoda o poskytnutí úveru Ruskom na financovanie 80 % investičných nákladov. Zahájenie výstavby je plánované na roky 2017-2018 a nové bloky by mali začať dodávať elektrinu v rokoch 2024-2025. Projekt má hodnotu 12,5 miliardy eur. Podľa dohody o dodávkach paliva bude prvých 10 rokov prevádzky nových blokov dodávať jadrové palivo ruská spoločnosť TVEL.
Zdroj: Essential Communication