Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Transpetrol zabezpečí ropu českej rafinérii do roku 2020

Prečerpávacia stanica Transpetrolu v obci Tupá. Foto:TASR/Henrich Mišovič

Partnerstvo Transpetrolu a Českej rafinérskej bude pokračovať. Platnosť súčasnej zmluvy, ktorá mala vypršať koncom budúceho roka, sa podpisom nového dodatku predĺžila až do roku 2020. Do rafinérie v Litvínove budú prúdiť zhruba 4 milióny ton ropy ročne prostredníctvom ropovodu Družba.

Detaily kontraktu sa nezmenili. „Obidve strany sú spokojné s podmienkami existujúcej zmluvy a preto sme sa jej platnosť rozhodli predĺžiť o ďalšie štyri roky. Nový dlhodobý kontrakt je príspevkom k posilneniu bezpečnosti dodávok ropy do Českej republiky,“ povedal Marek Świtajewski, šéf holdingu Unipetrol, ktorý vlastní Českú rafinérsku. 

„Kontrakt do roku 2020 je ďalším signálom našej kvalitnej vzájomnej spolupráce. Zmluva o dodávkach ropy je založená na zámere stanoviť takú cenu za prepravu ropy, ktorá pokryje oprávnené náklady vzniknuté spoločnosti Transpetrol v súvislosti s prepravou a zároveň jej poskytne primeraný zisk,“ uviedol Ivan Krivosudský, generálny riaditeľ Transpetrolu.

Česká rafinérská je jediným spracovateľom ropy a výrobcom ropných produktov v ČR. Okrem Litvínova firma prevádzkuje aj rafinériu v Kralupoch nad Vltavou, ktorá ale získava surovinu prostredníctvom ropovodu IKL. Ročná kapacita oboch českých rafinérií je 9 mil. ton ropy.

Koniec petrochémie v Česku?

Prepravcom ropy v Česku je spoločnosť MERO. Jej vzťahy s Unipetrolom sa zhoršili potom, čo sa začalo špekulovať o tom, že poľský PKN Orlen, ktorý kontroluje takmer 63 % Unipetrolu, zvažuje ukončiť spracovanie ropy v Česku. Ohrozená je údajne najmä rafinéria v Litvínove. Podľa agentúry ČTK ale skupina PKN Orlen takéto plány nepotvrdila a rafinérie uzavrieť neplánuje.

Ďalšou z priorít Unipetrolu je preto nová dohoda a zlepšenie vzťahov s MEROm. „Dúfame, že po dlhom období intenzívneho rokovania sa nám podarí normalizovať vzájomné vzťahy, “ doplnil ďalej Świtajewski.

Česko zostáva pre slovenský Transpetrol kľúčovým trhom. V minulom roku putovalo cez naše územie litvínovskej rafinérie 3,728 mil. ton ruskej ropy. V porovnaní s rokom 2013 tak ide o mierny pokles o 5 %. Najnižší dopyt z Českej republiky za posledné roky zaznamenal Transpetrol v roku 2010.

Technická kapacita Družby na našom území je 20 miliónov ton ropy ročne.

Vývoj prepravy ropy cez Česko v rokoch 2002 – 2014

Zdroj: MERO ČR, a. s

Preprava cez rúru Družba sa na našom území dlhodobo znižuje. Príčinou klesajúceho trendu je čiastočne situácia na rafinérskom trhu v Európe, stagnujúci odber ale výrazne ovplyvnila možnosť Česka získavať surovinu prostredníctvom ropovodu IKL. Ten je v prevádzke od roku 1996. Do krajiny privádza čierne zlato, ktorá putuje z prístavu v talianskom meste Terst a ďalej cez Nemecko prostredníctvom Transalpinského ropovodu TAL.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.