Tichomorské súostrovie bude získavať elektrinu výhradne zo slnka
Súostrovie zahŕňajúce tri atoly Atafu, Nukunonu a Fakaofo, ktoré obýva zhruba 1.400 ľudí, bolo v uspokojovaní energetického dopytu doteraz závislé na dieselových generátoroch.
Výroba elektriny pomocou generátorov však bola drahá, hlučná a neekologická. Nový Zéland, ktorý súostrovie spravuje, sa preto rozhodol investovať sedem miliónov dolárov do solárneho projektu. Posledná súčasť siete solárnych panelov bola dokončená tento týždeň.
„Doteraz bolo Tokelau stopercentne závislé na dieselových agregátoch pre produkciu elektriny, čo malo vážne hospodárske a ekologické dôsledky,“ uviedol novozélandský minister zahraničia Murray McCully vo svojom prehlásení.
„Tokelauský projekt výroby energie z obnoviteľných zdrojov je prvý svojho druhu na svete. Tri hlavné tokelauské atoly majú teraz dostatočnú solárnu kapacitu, aby uspokojili svoje energetické potreby,“ dodal.
Koordinátor projektu Mike Basset-Smith podotkol, že tento krok predstavuje „míľnik obrovského významu“ pre Tokelau, ktoré teraz bude môcť vynakladať viac peňazí na sociálnu podporu.
Ostrovné územie Tokelau je nesamosprávne zámorské teritórium Nového Zéland, ktoré s nachádza v strednej časti Tichého oceánu, približne v polovici cesty z Nového Zélandu na Havaj. Na žiadnom z ostrovov nie je medzinárodný prístav ani letisko. Cesta loďou na Samou, čo je najbližší susedný štát, trvá 28 hodín.
Väčšina ostrovanov sa živí drobným poľnohospodárstvom a rybolovom, tisíce sa ich už presťahovali na Nový Zéland či Samou, ktoré majú podobnú kultúru a jazyk. OSN podporuje väčšiu nezávislosť Tokelau, obyvatelia súostrovia však už v dvoch referendách v rokoch 2006 a 2007 odhlasovali udržanie koloniálneho statusu a odmietli väčšiu autonómiu.
ČTK, energia