Teplárne nevedia dodať všetkým odberateľom teplo za zastropovanú cenu
Nie všetci odberatelia majú nárok na dodávky tepla za zastropovanú cenu. Ako upozornil člen predstavenstva a obchodný riaditeľ MH Teplárenský holding Vojtech Červenka, stanovená limitovaná cena tepla je podľa nariadenia vlády určená pre špecifický typ odberateľov, a to v bytových a v rodinných domoch.
Ostatným odberateľom dodávajú teplo za ceny schválené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
Podľa Červenku na vysoké ceny tepla citlivo reagujú aj ďalší odberatelia, ktorí majú problémy s uhrádzaním zvýšených nákladov. Ide predovšetkým o odberateľov ako školy, sociálne a zdravotnícke zariadenia, ale aj súkromné spoločnosti. Tí sa majú obrátiť na svojho zriaďovateľa.
Výška regulovaných cien
Teplárenský holding združujúci šesť najväčších štátnych teplární eviduje po zaslaní faktúr za teplo dodané v januári 2023 od svojich odberateľov zvýšený dopyt po zníženej ceny tepla a zároveň ústretovosť pri uhrádzaní svojich záväzkov.
Červenka uvádza, že k požiadavkám svojich odberateľov, ohľadne nastavenia vhodných platobných podmienok, pristupujú ústretovo a posudzujú ich individuálne. S výškou regulovaných cien tepla schválených ÚRSO a stanovených na základe oprávnených nákladov, im však momentálne pomôcť nedokáže.
Najvýraznejší nárast pri plyne
„Týmto odberateľom odporúčame obrátiť sa na svojho zriaďovateľa (mesto, obec, VÚC), ktorý dokáže poskytnúť aktuálne informácie o možnostiach štátnej pomoci s cenami energií pre konkrétneho odberateľa,“ zdôraznil Červenka.
Vysoké ceny tepla v roku 2023 sú podľa neho následkom enormného nárastu cien primárnej energie, teda palív, z ktorých sa teplo vyrába. Najvýraznejšie stúpli ceny tepla v prípadoch, kedy sa teplo vyrába zo zemného plynu. Výrazné, hoci o niečo miernejšie, sú nárasty aj v prípadoch výroby tepla z uhlia a biomasy.
„Ceny nami vyrábaného tepla tak v jednotlivých mestách, kde pôsobíme stúpli približne od 15 % do 130 % v závislosti na palivovom mixe. V Bratislave, kde sa využíva výlučne zemný plyn, stúpli ceny najviac. Najmenší nárast je v prípade Trnavy, ktorá je zásobovaná odpadným teplom z jadrovej elektrárne,“ konštatoval Červenka.
Limit nárastu ceny
Vláda SR vo svojom nariadení v decembri z minulého roka pre dodávateľov tepla určila limit nárastu ceny tepla v roku 2023 voči cene z roku 2022 vo výške 20 eur na megawatthodinu s DPH.
Ministerstvo hospodárstva SR následne vyhlásilo pre dodávateľov tepla výzvu, podľa ktorej ho môžu požiadať o vyplatenie kompenzácií vo výške rozdielu oprávnenej ceny tepla (podľa rozhodnutia regulačného úradu) a vládou stanovenej limitovanej ceny.
Štátne teplárne združené v MHTH postupujú pri dodávkach tepla v roku 2023 podľa vládneho nariadenia a výzvy ministerstva hospodárstva a teplo, za znížené alebo limitované ceny, dodávajú všetkým odberateľom v bytových objektoch.
Prepája a zefektívňuje aktivity
MH Teplárenský holding, a.s. (MHTH), ktorý vznikol 1. mája 2022 prepája a zefektívňuje aktivity šiestich štátnych teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Zvolene, Martine, Žiline a v Košiciach.
Poskytuje služby pre približne 320-tisíc domácností a asi milión obyvateľom. Až 50 % obyvateľov Slovenska je pripojených na centrálne zásobovanie teplom MHTH. Spoločnosť vyrába ročne 2 600 gigawatthodín tepla a 650 gigawatthodín elektriny.