Tepláreň v areáli Slovnaftu plní ekologické požiadavky EÚ
Ekologizácia výroby v Slovnafte
Energetický audit Teplárne v areáli bratislavského Slovnaftu sa uskutočnil ešte v prvej polovici roku 2010. Jeho výsledok sa zameral na dve oblasti. V rámci prvej sa analyzovala priestor na zníženie emisií oxidov síry (SO2), aby rafinéria spĺňala požiadavky európskej legislatívy. Práve Tepláreň je z tohto pohľadu kľúčová, keďže produkuje viac než 60 % celkových emisií SO2 v rámci celej rafinérie Slovnaft. Projektom odsírenia, ktorý je momentálne v skúšobnej prevádzke, sa znížia emisie až o 80 %, čím Teplárne splní emisné limity EÚ platné od januára 2016. Určuje ich smernica o priemyselných emisiách a jej transpozícia do legislatívy je záväzná aj pre Slovensko (viac info v súvislostiach).
Druhá časť auditu vyhodnotila energetickú efektívnosť Teplárne z pohľadu výroby tepla a elektrickej energie. Analýza externej spoločnosti vygenerovala niekoľko odporúčaní ako zefektívniť výrobu. Vzhľadom k tomu, že vo väčšine prípadov si tieto kroky vyžadujú vysoké investičné náklady, spoločnosť CMEPS sa rozhodla pre ich dôkladnú analýzu s cieľom potvrdiť efektívnosť a ekonomickosť navrhovaných opatrení. Aj z tohto dôvodu ešte táto časť auditu nebola uzavretá. Podľa konateľa spoločnosti CMEPS Ladislava Szemeta sa tak pravdepodobne stane až po ukončení aktuálnych prebiehajúcich projektov v Teplárni.
Napriek tomu sa niektoré čiastkové opatrenia uskutočňujú už dnes. „Realizovali sme už napríklad zvýšenie využitia kapacity nízkotlakových ohrievačov vody (NTO) pre turbínu TG4 na úkor menej efektívnych ohrievačov vody pre turbínu TG3. Vyhodnotenie tohto opatrenia bude ukončené na konci tohto roka. Toto opatrenie má priniesť zvýšenie výroby elektriny protitlakovým spôsobom o približne 100 kW,“ uviedol pre portál „energia“ Ladislav Szemet. Ako ďalej dodal, v blízkej budúcnosť sa uvažuje o opatrení, ktorým sa má zefektívniť prevádzka expandérov odluhov z kotlov v Teplárni. Aj tento návrh však podlieha hlbšiemu rozboru a jeho realizácia je pre investora zaujímavá až po ukončení aktuálnej modernizácie Teplárne.
Projektom odsírenia spalín sa v predstihu splnia požiadavky EÚ
Odsírovanie spalín zo všetkých siedmich kotlov Teplárne, teda aj vrátane dvoch nových, bolo kľúčovou udalosťou prvého polroka 2012. „Skúšobná prevádzka odsírovacej jednotky spalín vrátane úpravy odpadových vôd začala v marci tohto roku a trvať by mala do konca júna roku 2013,“ doplnil Ladislav Szemet.
Projektom odsírenia sa docieli zníženie emisií oxidov síry o takmer 80 %. V absolútnom číselnom vyjadrení by sa mal objem emisií SO2 dostať pod úroveň 400 mg/Nm3, pôvodne išlo o 1700 mg/Nm3. Prostriedkom na dosiahnutie tohto stavu je tzv. mokrá metóda odsírenia.
Spaliny sú v tomto procese proti prúdovo čistené vápencovou suspenziou z troch sprchových úrovní. „Odsírenie sa skladá z dvoch separátnych liniek s možnosťou ich vzájomného prepojenia. Každá linka je navrhnutá na prietok spalín 505 000 Nm3/h a koncentráciu SO2 na vstupe do absorbérov 2 600 mg/Nm3,“ vysvetlil pre portál „energia“ Ladislav Szemet. Vedľajším produktom takého procesu je energosádrovec. Spoločnosť CMEPS sa bude usilovať nájsť spôsob ako efektívne zhodnotiť tento vedľajší produkt. Odberateľom by mohla byť napr. spoločnosť pôsobiaca v stavebnom priemysle, keďže energosádrovec sa používa pri výrobe sadrokartónových dosiek.
Letecký pohľad na Tepláreň v areáli Slovnaftu. Foto: Slovnaft, a.s
Modernizáciou prešiel tiež systém odpadových vôd z Teplárne. Opatrenie má za účel znížiť koncentráciu ťažkých kovov a rozpustných i nerozpustných látok. Novinkou je tak proces predčistenia pred vstupom do mechanicko-chemicko-biologickej čistiarne odpadových vôd v Slovnafte. „Úprava odpadovej vody je projektovaná na prítok vody z odsírovacej jednotky spalín v objeme 6 m3/h a čistenie 9 m3/h odpadovej vody,“ dodal Szemet.
Technológia zníženia oxidov dusíka (NOx) v nových kotloch Teplárne
Súčasťou modernizácie Teplárne (projekt Edison) v areáli bratislavského Slovnaftu je aj dodávka dvoch nových parných kotlov. Dodávateľom je na základe úspešného tendra spoločnosť SES Tlmače a.s.. Parné kotly K 4 a K 5 sú navrhnuté na spaľovanie ropných zvyškov, rafinérskeho plynu a zemného plynu. Kotol má pretlakovaciu spaľovaciu komoru so štyrmi nízko emisnými horákmi. Kotly, podobne ako aj všetky ostatné zariadenia, sú navrhnuté podľa nových ekologických štandardov a v súlade s legislatívou EÚ.
K zníženiu emisií NOx pod hnodnotu 200 mg/Nm3 (3% O2 v suchých spalinách) sa použila selektívna nekatalytická redukcia (SNCR). Okrem odstraňovania NOx v spalinách slúži SNCR tiež na zmiešavanie a meranie čpavkovej vody, demineralizovanie vody a technologického vzduchu a ich distribúciu do kotla.Podrobnejší prehľad rekonštrukcie Teplárne (projekt Edison) v areáli bratislavskej rafinérie Slovnaft si môžete prečítať tu.
© energia.sk