TEPCO sa obáva nedostatku financií
Pôžička dve miliardy jenov zrejme nebude stačiť spoločnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) na to, aby firma dokázala pokryť dôsledky po najhoršom jadrovom nešťastí v Japonsku. Oznámenie firmy tak posilnilo očakávanie trhov, že firmu bude musieť zachrániť štát. Predstavitelia TEPCO však na tlačovej konferencii dodali, že znárodneniu sa chcú za každú cenu vyhnúť.
TEPCO je najväčšou energetickou spoločnosťou v Ázii. Od zemetrasenia a tsunami 11. marca, ktoré vyvolali nešťastie v jadrovej elektrárni, sa akcie firmy prepadli o takmer 80 %.
Spoločnosť dnes rovnako oznámila, že prezident firmy Masataka Šimiz bol hospitalizovaný a jeho povinnosti zatiaľ prevezme predseda Cunehisa Kacumata. Ten na tlačovej konferencii uviedol, že firma zatiaľ nemala čas na odhad finančných nákladov nešťastia v jadrovej elektrárni Fukušima, náklady však budú veľmi vysoké. Firma si síce zaistila úver na dva bilióny japonských jenov od skupiny veriteľov v čele so Sumitomo Mitsui Financial Group, ten však nebude stačiť.
Kacumata: Znárodnenie je až poslednou možnosťou
Kacumata uviedol, že TEPCO bude jednať s vládou o zaistení dostatku financií, aby firma zvládla všetky náklady spojené s nešťastím, ktoré spôsobil únik radiácie, výpadok prúdu a evakuácia desiatok tisíc ľudí. „Objavila sa celá rada špekulácia o znárodnení, ale budem robiť všetko preto, aby TEPCO zostalo súkromnou firmou,“ povedal Kacumata.
Podľa analytikov sú však šance, že by firma, ktorá dodáva elektrinu tretine japonskej populácie, mohla prežiť v súčasnej dobe, veľmi mizivé. „TEPCO bude musieť zaplatiť obrovské odškodné, rádovo bilióny jenov, takže vláda zrejme bude musieť s firmou niečo urobiť,“ uviedol stratég Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Norihiro Fudžito. Ľudia však podľa neho nenechajú vládu, aby nalievala peniaze od daňových poplatníkov do takejto firmy.
Akcie TEPCO sa v utorok (29.3.) dostali na najnižšiu cenu za takmer päť desaťročí a včera stratili ďalších 17,7 %. Po správe, že prezident Šimizu je kvôli vysokému tlaku a závratom v nemocnici, sa stali neobchodovateľnými. Šimizu sa neobjavil na verejnosti od tlačovej konferencie 13. marca a špekuluje sa o jeho ďalšom vedení firmy. Tá však uvádza, že Šimizu zatiaľ neplánuje odstúpiť a vráti sa do práce.
Pád spoločnosti bude pokračovať, tvrdia analytici
Podľa niektorých analytikov TEPCO ešte nemá to najhoršie za sebou. Jeden z predstaviteľov investičného fondu s investíciami v Ázii, ktorý si želal zostať utajený agentúre Reuters povedal, že podľa jeho spoločnosti by sa cena akcií mohla prepadnúť až na nulu. Jeho fond však kupuje dlh firmy, pretože verí, že japonská vláda na neho poskytne záruku alebo TEPCO znárodní.
TEPCO má dlh okolo 91 mld. amerických dolárov. Táto čiastka nezahŕňa najnovší úver avšak zahŕňa obligácie v hodnote 64 mld. dolárov. Náklady na poistenie dlhu firmy proti úpadku od zemetrasenia vzrástli až desaťnásobne aj keď mierne klesli v reakcii na správy, že by vláda mohla zasiahnuť a firmu znárodniť.
Analytik Nomura Holdings Šigeki Macumoto tento mesiac uviedol, že TEPCO bude musieť každý mesiac zaplatiť za ropu a plyn, ktoré použije na výrobu stratenej energie z jadrovej elektrárne, viac ako jednu miliardu dolárov. Kacumata včera dodal, že bude nevyhnutné vyradiť štyri zo šiestich reaktorov vo Fukušime.
Ročné príjmy TEPCO predstavujú zhruba 5 biliónov japonských jenov a majetok firmy je 12 biliónov jenov.
ČTK, energia