Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
iran foto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Irán Foto: Flickr.com/dynamosquito (licencia Creatiove Commons)
28. februára 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Teherán musí kvôli bezpečnosti vybrať jadrové palivo z reaktoru

Teherán musí vybrať jadrové palivo z reaktora elektrárne v Búšehri. Dôvodom je potreba vykonania ďalších technických testov. Vyplýva to z vyjadrení Alí Asghara Soltaníja, veľvyslanca Iránu pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE). Sprevádzkovanie elektrárne, ktorá mala začať produkovať elektrickú energiu 9. apríla, teda o štyri mesiace neskôr ako bolo v pláne, tak naberá ďalšie oneskorenie.

„Na základe ruského požiadavku uskutočniť testy a technické opatrenia bude palivo z reaktoru vyňaté a vráti sa späť po dokončení testov,“ vysvetlil Soltaníja. Príčiny nútenej kontroly paliva však neupresnil. Nepovedal rovnako ani to ako dlho celá operácia potrvá a aký je nový odhadovaný termín spustenia elektrárne.

Experti vraj museli vybrať palivo v dôsledku podozrenia, že ho znečistili kovové čiastočky z takmer 30 rokov starého zariadenia v konštrukcii reaktora. „Hovoríme asi o troj milimetrových fragmentoch,“ skonštatoval spomínaný zdroj. Vykládka si podľa neho vyžiada asi šesť dní.

Jadrové palivo pre búšehrskú elektráreň dodalo Iránu v auguste 2010 Rusko. Kvôli technickým problémom ale začali pracovníci elektrárne vkladať 163 tyčí do reaktora až v októbri. Nepodarilo sa tak naplniť pôvodné iránske plány, podľa nich sa mala výroba elektrickej elektriny v Búšehri spustiť už v minulom roku v novembri.

Západné štáty síce podozrievajú Irán, že jeho jadrový program smeruje k zostrojeniu atómovej bomby, elektráreň v Búšehri však do kritizovaných projektov nezahrňujú. V súčasnosti je dostavaný len prvý zo štyroch plánovaných ľahkovodných reaktorov. Má inštalovaný výkon 1000 MW.

Washington, ktorý je hlavným kritikom Teheránu, zdôraznil, že s prevádzkou Búšehru nemá problém. Elektráreň budú Iránci prevádzkovať pod dohľadom Ruskej federácie, ktorá tiež zabezpečí dodávky uránu aj odvoz vyhoretého paliva, ktoré by bolo možné použiť k výrobe plutónia pre jadrovú zbraň.

Kritické hlasy Západu smerujú predovšetkým proti iránskym jadrovým zariadeniam v Natanze a v Kome, kde Irán na vlastnú päsť obohacuje urán. Teherán pritom odmieta podozrenia, že chce získať jadrovú zbraň. Zdôrazňuje, že mu ide výhradne o civilné využitie atómovej energie.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.