Ťažba ropy v Rusku bola v októbri 10,6 miliónov barelov denne
Priemerná októbrová ťažba predstavovala 10,61 miliónov barelov denne. Produkcia za október bola len o málo nižšia než postsovietske maximum, ktoré predstavuje 10,63 miliónov barelov denne a je z vlaňajšieho decembra. Saudská Arábia, ktorá je druhým najväčším producentom ropy na svete, v októbri podľa Reuters ťažila 9,65 miliónov barelov denne.
Rusko čelí západným sankciám za svoj postup v ukrajinskej kríze. Sankcie sa vzťahujú na vybraných ruských občanov, banky a firmy, vrátane tých z energetického sektora. Obmedzujú pritom ich prístup k západnému kapitálu a vyspelým technológiám, prevažne z Európy a USA.
Opatrenie má vplyv hlavne na budúcu ťažbu ropy v ruskej arktickej oblasti a zasiahne tiež ťažbu z hlbokomorských vrtov a z bridlicových formácií. Niektoré ruské podniky už ale upozornili, že budú nútené siahnuť k zníženiu plánovaných výdavkov.
Údaje ministerstva energetiky ukazujú, že ťažba ropa sa drží vysoko vďaka rastu produkcie spoločnosti Rosnefť, malým producentom a spoločnosti Bašněfť. Zhruba 80 % ropy, ktorá sa v Rusku ťaží, pritom pochádza zo starších a z väčšej časti vyťažených ložísk na západnej Sibíri.
Ministerstvo očakáva, že produkcia ropy sa v tomto roku vyšplhá na nový rekord v postsovietskej histórii. Spolumajiteľ ruskej ropnej spoločnosti Lukoil Leonid Fedun ale v októbri poznamenal, že nedostatočné investície a menší počet hĺbených vrtov by mohli produkciu ropy znížiť. Do roku 2017 to údajne môže byť o 25 miliónov až 70 miliónov ton, čo by bol oproti vlaňajšku pokles asi o 13 %.
Súčasný pokles cien ropy na svetových trhoch má nepriaznivé dôsledky na hospodárske vyhliadky Ruska, ale aj na plány investícií v odvetví ťažby. Ceny klesajú už štyri mesiace a terajší pokles je najdlhší od roku 2008. Severomorská ropa Brent z tohtoročného maxima, na ktorom bola v júni, klesla o zhruba štvrtinu a teraz sa predáva okolo 86 dolárov za barel. To je pritom pod cenovou úrovňou, ktorú si Rusko stanovilo pre potreby rozpočtu.
Ruské firmy aj vládni predstavitelia očakávajú, že cena ropy sa v strednodobom až dlhodobom výhľade vráti do pásma 95 až 110 dolárov za barel.
Ministerstvo tiež uviedlo, že priemerná ťažba zemného plynu sa v októbri zvýšila na 1,71 mld. metrov kubických denne, v septembri predstavovala 1,52 mld. kubíkov. Ťažba Gazpromu, ktorý je najväčším producentom plynu na svete, vzrástla o 16 % na 1,13 mld. kubíkov denne. Za rastom bol vyšší dopyt spôsobený poklesom teploty.
Rusko, Ukrajina a EÚ sa minulý týždeň v Bruseli dohodli na podmienkach obnovy dodávok plynu na Ukrajinu. Rusko ich prerušilo v júni, pretože Kyjev za odobraný plyn neplatil. Dodávky by sa mali obnoviť už v nasledujúcich dňoch, keď dorazí z Kyjeva prvá platba.
ČTK, energia.sk