Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ťažba fosílnych palív u nás klesá, príjmy do štátneho rozpočtu tiež

V roku 2016 dosiahla ťažba nerastných surovín na Slovensku úroveň skoro 40 miliónov ton. Segment ťažby hnedého uhlia má postupne mierne klesajúci trend, ale drží sa na úrovni zhruba 2 milióny ton ročne. Jediným producentom sú Hornonitrianske bane Prievidza, ktoré vlani v štyroch svojich prevádzkach, baniach Cigeľ, Handlová, Nováky a Čáry, vyťažili 1,957 miliónov ton uhlia. 

Ťažba zemného plynu mierne vzrástla. V roku 2016 sa na Slovensku vyťažilo 92,725 miliónov metrov kubických plynu (m3). Väčšinu vyťažila spoločnosť Nafta, ktorá spravuje ložiská v oblasti Záhorskej a Východoslovenskej nížiny. Menším producentom je aj firma Engas vlastniaca ložisko v obci Golianovo. Objem  plynu vyťaženého v tomto zdroji sa využíva na výrobu tepla v Nitre.

Pokiaľ ide o ťažbu ropy, tejto činnosti sa na území Slovenska venuje výlučne firma Nafta. V roku 2016 bolo vyťažených 9070 ton poloparafinickej ropy vrátane gasolínu. Najvýdatnejšie ropné ložisko je situované v komplexe Gajary-báden na Záhorí.

Zdroj: Hlavný banský úrad SR

Ťažba v posledných rokoch stagnuje pri dobývaní rúd a magnezitu. Podobne ako v prípade uhlia pokles súvisí s odbytom a ekonomikou ťažby pod zemou. Nárast naopak zaznamenávajú komodity, ktoré sa využívajú v stavebníctve. Dlhodobú tendenciu  zvyšovania ťažby možno pozorovať pri nerudných surovín (dolomity, bentonity, zeolity, íly, kaolíny, perlit, mastenec). 

Príjmy do štátneho rozpočtu z banskej činnosti sa mierne  znížili, čo súvisí s poklesom celkového objemu minuloročnej ťažby. V roku 2016 štát podľa Hlavného banského úradu zinkasoval vyše 3,36 miliónov eur za dobývacie priestory, vydobyté nerasty, ako aj za uskladnenie plynov a kvapalín. V medziročnom porovnaní to predstavuje takmer o 70.000 eur menej.

Zdroj: Hlavný banský úrad SR

V minulom roku vykonal Hlavný banský úrad SR dokopy 1106 inšpekcií v 366 subjektoch. Za porušenia banských predpisov udelil sankcie skoro 50-tisíc eur. Väčšina nedostatkov v oblasti bezpečnosti práce resp. prevádzky vyplýva z nedostatočnej praxe a odborného vzdelania zamestnancov. 

V roku 2016 nebol zaznamenaný  žiadny smrteľný úraz, ale udiali sa dve závažné pracovné úrazy. Vlani v decembri došlo pri podzemných prácach v Bani Cigeľ v správe Hornonitrianskych baní k nehode, ktorá sa vyžiadala amputáciu dvoch prstov na ľavej ruke zamestnanca. Druhý úraz z novembra sa odohral v dobývacom priestore Čierne Kľačany, kde spoločnosť Matrix Slovakia vykonávala trhacie práce veľkého rozsahu. Pri ich výkone rozpojená hornina poranila hlavu pracovníka. Vyšetrovanie úrazu nebolo ukončené.

Prevažná väčšina pracovných úrazov sa stane v podzemí, najmä v uhoľných baniach. V monitorovanom období sa v podzemí udialo 182 registrovaných pracovných úrazov, na povrchu 51. Vlani v banskom priemysle na Slovensku pracovalo 11.690 ľudí.

© energia.sk

Ilustračný záber. Foto:TASR/Pavol Remiaš

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.