Tarifa za prevádzkovanie systému potichu vzrástla o 10 %
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v utorok 19. augusta rozhodolo novej výške tarify za prevádzkovanie systému (TPS). S účinnosťou od stredy sa jej číselná hodnota zmenila na sumu 21,82 EUR/MWh.
Dňa 20. decembra 2013 rozhodlo o výške tarify za prevádzkovanie systému na obdobie celého roka 2014 vo výške 19,82 EUR/MWh. Vtedy sa medziročne zvýšila o 3,79 EUR/MWh, od včera však vzrástla o ďalšie 2 eurá.
Úpravu TPS zo začiatku roka zdôvodňoval ÚRSO predovšetkým podporou výroby elektriny z domáceho uhlia, rozvojom obnoviteľných zdrojov a zvýšenými nákladmi spoločnosti OKTE.
Aktuálnu zmenu výšky TPS vysvetľuje regulátor financovaním výroby elektriny z OZE a KVET na území stredného Slovenska. „V distribučnej sústave SSE-D je najviac pripojených obnoviteľných zdrojov energie. Okrem toho počet slnečných dní presiahol odhadovaný počet, čo spolu viedlo k nutnosti sanovania zvýšených nákladov sústavy prostredníctvom zmeny TPS,“ uviedol pre portál energia.sk hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.
Prevádzkovatelia distribučných sústav na Slovensku nastavenie výšky TPS dlhodobo kritizujú. Podľa distribučiek nepokrýva náklady spojené s povinným výkupom elektriny z OZE a KVET.
TPS je jednou zo šiestich zložiek koncovej ceny elektriny na Slovensku. Poplatok platia všetci koncoví odberatelia elektriny rovnako a tento poplatok sa dotýka i tzv. samovýrobcov elektriny. Prostredníctvom tejto tarify sa financuje fungovanie trhu s elektrinou formou poplatku na činnosť organizátora trhu OKTE, a.s., ale súčasne sa cez TPS získavajú aj finančné prostriedky na podporu ďalších aktivít, o ktorých dotovaní rozhodol štát. Ide o podporu ťažby domáceho hnedého uhlia a z neho vyrobenej elektriny, podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a podporu výroby elektriny vysokoúčinnou kombinovanou výrobou.
„Sme v regióne, kde sú nízke ceny samotnej silovej elektriny,“ uviedol Ján Smoleň, špecialista pre trh s elektrinou v spoločnosti energy analytics. „Čo nám dnes EÚ veľmi výrazne vytýka je, že tá časť elektrickej energie, ktorá je stanovená regulátorom, nie je skoro nijako analyticky podložená a je len na rozhodnutí regulátora ako tieto časti nastaví.“
V apríli pritom vláda SR schválila národný akčný plán pre slovenské oceliarstvo, kde si okrem iného priamo sama sebe stanovila úlohu, že „v termíne do 30. 09. 2014 posúdi návrh opatrení na zníženie tarify za prevádzkovanie systému“.
© energia.sk