Taliansko, Grécko a Albánsko podporili výstavbu plynovodu TAP
Zástupcovia vlád troch krajín podpísali vo štvrtok (27.9.) v New Yorku dohodu, napísala agentúra Reuters. Výkonný riaditeľ TAP Kjetil Tungland označil dohodu za „dôkaz obchodnej a technickej sily TAP“. „Je to ďalší dôležitý krok k realizácii nášho cieľa získavať plyn priamo z kaspickej oblasti,“ povedal európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.
Hovorca Nabucco West Christian Dolezal agentúre Reuters povedal, že Nabucco má aj naďalej „najprepracovanejší právny rámec“, a má tak dobré podmienky na to, aby mohol TAP konkurovať. Nabucco má prechádzať po trase dlhej asi 1.300 kilometrov cez Turecko a Balkán do rakúskeho Baumgartenu.
Európska komisia žiadnemu z oboch projektov prednosť nedáva a hovorí, že jej ide len o zabezpečenie alternatívnych zdrojov dodávok. Rusko teraz dodáva EÚ cez 30 % jej spotreby plynu a pre niektoré krajiny východnej Európy je jediným dodávateľom. Napätie medzi EÚ a Ruskom v energetike počas septembra zosilnelo po tom, čo Európska komisia oznámila, že prešetruje monopolné praktiky ruského gigantu Gazprom.
Súboj medzi TAP a Nabucco West rozhodne konzorcium britského koncernu BP, nórskej spoločnosti Statoil, francúzskej Total, talianskej ENI a azerbajdžanskej štátnej spoločnosti Socar pre ťažbu a dodávky plynu z rozsiahleho náleziska Šach Deniz II. Konzorcium by malo rozhodnúť, ktorému projektu bude dodávať plyn, počas nasledujúcich mesiacov.
Podielnikmi TAP sú švajčiarska EGL, Statoil a nemecká E.ON Ruhrgas. Podľa analytikov je slabinou projektu absencia talianskeho partnera, na druhej strane má talianska vláda záujem na tom, aby v krajine vznikol juhoeurópsky plynovodný uzol.
Konzorcium Nabucco vedie rakúska spoločnosť OMV. Jeho súčasťou sú ďalej nemecký energetický koncern RWE, maďarská skupina MOL, turecký Botas, bulharský BEH a rumunský Transgaz. Britská BP v máji z projektu odstúpila.
Zdroj: ČTK, energia