Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kristián Takáč
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Štátny tajomník MH SR Kristián Takáč. Foto: energia.sk / Michal Jesenič.
13. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Takáč: Obávam sa Oettingerovho nadržiavania plynárom

Slovensko by sa malo aj v budúcnosti spoliehať na získavanie energie z jadra, povedal v dnešnom rozhovore pre energia.sk štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Kristián Takáč: „Ide o to, udržať hysterickú predvolebnú [nemeckú – pozn. red.] antinukleárnu atmosféru na uzde a nedovoliť, aby nám Európska komisia podrobnejšie diktovala svoje predstavy o jadrovej bezpečnosti. Ambície stať sa v najbližších rokoch čistým exportérom elektrickej energie by sme sa mali držať.“

„Trochu sa tiež obávam občas až nekritického nadržiavania eurokomisára Oettingera plynárom,“ doplnil v tejto súvislosti štátny tajomník.

Podľa Takáča je energia z jadra lepšou alternatívou ako zemný plyn, aj pokiaľ ide o bezpečnosť: „Jadro je iného charakteru. Doposiaľ som nezachytil, že by Rusko malo nejakú motiváciu nedodať jadrové palivo. [..] Charakter jadra je dlhodobejší a fungujú tam iné vzťahy. Negociácia o jadrovom palive je v akomsi balíčku, na ktorom sa strany dohodnú a potom podľa neho fungujú dlhodobo.“ Na zemný plyn naopak vplývajú vo veľkom trhy, v rámci nich je vždy aktuálna a meniaca sa téma ceny. Navyše plyn prechádza cez iné krajiny, „nie sme susedom Ruska alebo Alžírska,“ vysvetlil.

Plyn pre Slovensko by mohol byť i lacnejší

Slovensko by mohlo nakupovať zemný plyn i lacnejšie, ale táto téma je na „širšiu filozofickú debatu“. „Vidíme, že ceny pre Slovensko nie sú síce najvyššie, ale mohli by byť i nižšie.“ Na otázku, prečo je to tak, keďže Slovensko nie je ani chudobná krajina, ktorá by bola náchylnejšia na akceptovanie politického vplyvu cez ceny energonosičov, a Bratislava je tradičným spojencom Moskvy, štátny tajomník povedal, že všetko je dôsledok dvoch faktorov: sily Ruska a komerčného správania sa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).

„My nie sme veľkým partnerom, Rusko potrebuje mať vždy nejakú protiváhu, to je prvá vec. Druhá vec je, že sa SPP po vstupe zahraničných partnerov do spoločnosti správa výlučne komerčne. Viem si predstaviť, že ak by firma zostala štátna, platili by pravidlá ‘starého sveta‘. Teda dali by sa robiť výmenné obchody, napríklad zníženie tranzitných poplatkov za zníženie ceny plynu. Nakoľko sa však firma musí správať komerčne, priestor na takéto dohody neexistuje,“ myslí si Takáč.

„Faktom ale je, že i Česi majú lacnejšie ceny plynu. Neviem, či je to tým, že tam funguje RWE, môžeme o tom len špekulovať. Sú ale ďalej na západ a teoreticky by to malo byť tak, že čím ďalej od Ruska, tým vyššie náklady na prepravu a tým vyššia cena plynu, ale nie je tomu tak,“ uzatvoril štátny tajomník.

Pozn. redakcie: Úplné znenie rozhovoru so štátnym tajomníkom MH SR Kristiánom Takáčom publikujeme na energia.sk čoskoro.

Text a foto: (c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.