Svetový dopyt po uhlí sa v ďalších 5 rokoch spomalí
Čínska spotreba uhlia by mala v roku 2021 mierne klesnúť na 2,816 miliardy ton uhlia z 2,896 miliardy ton v roku 2014. Čína sa snaží viac diverzifikovať a prechádzať na úspornejšie modely spotreby energií kvôli zhoršujúcej sa kvalite vzduchu, uvádza IEA. Krajina ale zostane aj naďalej najväčším spotrebiteľom uhlia na svete.
Celosvetovo sa dopyt po uhlí má navýšiť na 5,636 miliardy ton v roku 2021 a medziročne tak rásť o 0,6 %. V uplynulej dekáde pritom rástla ešte priemerným tempom 2,5 % ročne.
Vyšší dopyt sa očakáva v rozvíjajúcich sa ázijských ekonomikách, najviac v Indii, kde by mala ročne rásť v priemere o 5 %. Naopak v Európe a USA sa spotreba uhlia bude znižovať.
„Uhlie sa v predchádzajúcich rokoch dostalo pod paľbu kvôli svojmu vplyvu na kvalitu ovzdušia a uhlíkovým emisiám. Ale je ešte skoro hovoriť, že je to jeho koniec,“ citovala zástupcu IEA Keisuke Sadamoriho agentúra Reuters. Dopyt po uhlí sa sťahuje do Ázie, kde rozvíjajúce ekonomiky s rastúcim počtom obyvateľstva hľadajú dostupný a bezpečný zdroj, ktorý by poháňal ich ekonomiku.
„Cena tejto suroviny v uplynulých rokoch klesala a v roku 2016 prudko vzrástla kvôli zníženiu ťažby v Číne a zvýšeniu dopytu v ázijsko-pacifickom regióne a Európe. IEA vo svoje správe očakáva v budúcom roku jej pokles, do roku 2021 by potom cena mala zostať stabilná.
ČTK, energia.sk