Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plnenie vozidla na CNG - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Samoobslužné plnenia vozidla stlačeným zemným plynom (CNG). Foto:energia.sk/Michal Jesenič
20. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Svetový dopyt po CNG stúpa

Plnenia auta stlačeným zemným plynom na samoobslužnej stanici Foto:energia.sk/Michal Jesenič

„CNG zažíva celosvetovo veľký rozmach. Európska únia počíta so 160 miliónmi eur, ktoré sa investujú do infraštruktúry CNG staníc v EÚ,” uviedol v pondelok na medzinárodnej konferencii v Prahe Lennart Pilskog, výkonný riaditeľ Európskej asociácie pre zemný plyn a biometán v doprave (NGVA). Dodal tiež, že návrh smernice o budovaní infraštruktúry pre alternatívne palivá priamo nariaďuje štátom EÚ, aby zabezpečili verejne prístupnú infraštruktúru pre dodávku CNG s presnými vzdialenosťami medzi čerpacími stanicami, ktoré umožnia prevádzku vozidiel na CNG na celom území EÚ. Navrhovaná legislatíva tiež stanovuje počet čerpacích staníc umiestnených v mestských aglomeráciách, uvádza ČTK. 

CNG je lacnejšou a ekologickejšou alternatívou v porovnaní s konvenčnými palivami. Nevýhodou sú spravidla vyššie vstupné náklady na kúpu vozidla a riedka sieť plniacich staníc. Európska plynárenská asociácia Eurogas uvádza, že spotreba CNG v Európe sa môže do roku 2035 zvýšiť až sedemnásobne. Podľa nemeckej energetickej agentúry DENA vzrástol dopyt po CNG už v prvej polovici vlaňajšieho roka a to medziročne o 60 %.

Slovensko a CNG

Po slovenských cestách jazdí aktuálne približne 1.400 vozidiel na stlačený zemný plyn. Najvýznamnejšie zastúpenie má CNG v mestskej hromadnej doprave (približne 300 autobusov). V posledných rokoch cítiť zvýšený záujem o tento pohon aj zo strany podnikateľov.

Prekážkou výraznejšieho rozšírenia CNG na Slovensku je relatívne riedka infraštruktúra. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) prevádzkuje 8 plniacich staníc na CNG. Dve plničky sa nachádzajú v hlavnom meste Bratislave, ďalšie nájdeme v Nitre, Košiciach, Žiline, Michalovciach, Novom meste nad Váhom a Komárne. Vo všetkých prípadoch ide o verejné stanice, ktoré fungujú v nepretržitom samoobslužnom režime. Podmienkou ich užívania je uzatvorenie zmluvy s SPP na dodávku CNG.

Ďalšie dve verejné stanice prevádzkuje SAD Zvolen, konkrétne vo Zvolene a Banskej Bystrici. Neverejné plniace stanice prevádzkuje SAD Prievidza, SAD Trnava a súkromná spoločnosť v Banskej Bystrici. Podľa odborníkov by potreby slovenského trhu dokázalo pri rozumnej lokalizácii uspokojiť zhruba 30 plniacich staníc na CNG.

Na Slovensku podporuje nákup vozidiel na zemný plyn EkoFond. Neinvestičný fond SPP má dlhodobo vyhlásený grantový program, ktorý je určený ako pre fyzické, tak i právnické osoby. Najčastejšími žiadateľmi sú najmä menšie obce, ktoré využívajú vozidlo CNG na komunitné účely. Od roku 2008 podporil EkoFond celkom 65 vozidiel na pohon CNG.

V redakcii energia.sk sme pred 3 rokmi testovali auto na stlačený zemný plyn. Vozidlo nám zapožičal Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Prečítajte si závery nášho 2 a pol týždňového testovania.

V susednom Česku jazdí na stlačený zemný plyn viac než 6.700 vozidiel. CNG sa stále viac využíva vo firemných flotilách než u bežných spotrebiteľov. Spotreba CNG pre automobily sa v minulom roku v Česku zvýšila medziročne o 44 % na zhruba 22 miliónov metrov kubických. Za posledných päť rokov sa strojnásobila. Naši západní susedia sú na tom lepšie aj z pohľadu infraštruktúry. V Česku je momentálne k dispozícii do 50 verejných čerpacích staníc na CNG.

© energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.