Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smart grid - factsheet
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Ian Muttoo (licencia Creative Commons)
7. novembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Svetové prenosové siete musia do 10 rokov investovať do modernizácie 700 mld. dolárov

Šestnástka najväčších sústav, ktoré prenášajú 70 % svetovej spotreby elektrickej energie, sa bude musieť vyrovnať s tým, že dopyt po ich službách do roku 2022 vzrastie o 50 %. „V Severnej Amerike a Európe sú tieto investície nevyhnutnosti, ak sa majú prepojiť desaťtisíce megawattov solárnej a veternej energie. Ak sa nám to nepodarí, buď zostane energetická transformácia len pekným slovom alebo nám bude hroziť život v nebezpečenstve,“ povedal agentúre Reuters šéf RTE Dominique Maillard počas zasadania skupiny GO15, ktorá združuje prenosové siete veľkých svetových ekonomík.

Súkromná lobistická organizácia European Climate Foundation vlani odhadla, že firmy a vlády v EÚ budú musieť investovať do prenosových sietí do konca tohto desaťročia 46 miliárd eur a ďalších 68 miliárd do roku 2030. Financovať takéto investície bude kvôli momentálnej hospodárskej kríze komplikované, hlavným problémom Európy však podľa expertov zostáva neschopnosť realizovať investičné rozhodnutia kvôli odporu miestnych komunít proti výstavbe.

„Pred nejakými 50 alebo 60 rokmi sa elektrina považovala za nevyhnutnosť, momentálne ale prevláda nálada, že žijeme v hotovom svete a že nové projekty nie sú potrebné,“ komentoval to Maillard. Poukázal na príklad Nemecka, kde rozširovanie sietí ďaleko zaostáva za prudkým rozvojom obnoviteľných zdrojov, čo ohrozuje energetickú bezpečnosť nielen Nemecka, ale aj jeho susedov.

Na strane druhej, mladé trhové ekonomiky svoje siete urýchlene budujú a tempo ich výstavby je tam v porovnaní s Európu dvojnásobné. „Rozvojové krajiny sú tak trochu v situácii, v ktorej sme boli v priebehu 30 rokov od druhej svetovej vojny. Dopyt po elektrine v krajinách ako Čína, India a Brazília sa zdvojnásobuje každých sedem rokov,“ povedal Maillard.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.