Svetové pamiatky sa ponorili do tmy v rámci akcie Hodina Zeme
Vypnuté (vpravo) a zapnuté (vľavo) osvetlenie na fontáne Trevi v Ríme počas celosvetovej kampane Hodina Zeme 19. marca 2016. Cieľom Hodiny Zeme je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie. Foto:TASR/AP
V Sydney, kde sa zrodila táto iniciatíva Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), sa do tmy ponorila svetoznáma budova Opery, žiariť prestala aj Eiffelova veža v Paríži, rovnako ako Londýnske sídlo parlamentu, známy most Tower Bridge alebo Buckinghamský palác. V Ríme zhasla slávna fontána di Trevi, vďaka solárnej energii sa ale vzápätí rozžiarila farbami planéty Zeme. Z Aténskej Akropole zmizla zvyčajná silueta Partenónu, v Bukurešti zhaslo osvetlenie gigantického paláca parlamentu a prezidentského sídla.
Tma zahalila na Taiwane mrakodrap Taipei 101, ktorý sa týči do výšky vyše 500 metrov, aj niekoľko mostov, zhasla zvyčajne zreteľne osvetlená dominanta mrakodrapu Empire State Building v New Yorku a postupe sa ponorili do tmy stavby po celých USA vrátane kasín v Las Vegas či mostu Golden Gate v San Franciscu. Stmavol aj prezidentský palác La Moneda v Santiagu de Chile či Pamätník revolúcie v Mexiku.
Do celosvetovej kampane Hodina Zeme sa taktiež na Slovensku zapojilo viac než 40 slovenských miest, takmer 40 pamiatok, 80 organizácií a 25 škôl.
ČTK, energia.sk