Svetová banka chce zastaviť spaľovanie plynu pri ťažbe ropy
Predstavitelia banky dúfajú, že sa im podarí presvedčiť najväčších producentov ropy, krajiny i firmy, aby podpísali plán na ukončenie spaľovania plynu. Tvrdia, že tento plán zníži emisie skleníkových plynov a zlepší prístup k energiám krajín s nízkymi príjmami.
Ropný priemysel spáli ročne zhruba 140 miliárd metrov kubických plynu, čo je zhruba 4 % svetovej produkcie. Týmto plynom by sa mohla vyrobiť elektrina, ktorá by uspokojila súčasnú spotrebu celej Afriky.
Niekoľko krajín, vrátane Ruska, Nórska, Kazachstanu a Angoly, ako aj popredných firiem, akými sú Royal Dutch Shell, Statoil a Total, sa už k návrhom banky pripojilo a sľúbili, že ukončia bežné spaľovanie plynu v miestach, kde ťažia ropu, do roku 2030. Títo producenti sú zodpovední za zhruba 40 % vzplanutí. No niekoľko ďalších veľkých krajín a firiem, akými sú Saudská Arábia, USA, Kanada, Nigéria, Exxon Mobil a Chevron, plán zatiaľ neschválilo.
Riaditeľka Svetovej banky pre oblasť energetiky Anita Georgeová uviedla, že chce, aby sa záväzok na ukončenie spaľovania plynu stal „de facto globálnym štandardom v odvetví“. Svetová banka podľa nej úzko spolupracuje s ďalšími krajinami, aby sa pripojili k iniciatíve. Projekt na ukončenie spaľovania plynu má byť dôležitou súčasťou príspevku k parížskym rokovaniam o boji so zmenami klímy, ktoré sa začnú 30. novembra.
Spolu so zásobami ropy sa v ložiskách často nachádza aj plyn, ktorý sa pri ťažbe ropy uvoľňuje. Za najjednoduchší spôsob, ako tento „nechcený“ plyn bezpečne zneškodniť, sa považuje jeho spálenie. Tieto ohne ale vytvárajú lokálne znečistenie, vrátane sadzí, tepla, svetla a hluku. Prispievajú tak ku globálnemu otepľovaniu, pretože sa pri ňom uvoľňuje oxid uhličitý, aj keď by sa do ovzdušia dostal nespálený plyn, malo by to oveľa vážnejší dopad. Zároveň tieto ohne predstavujú plytvanie zdrojmi, ktoré by mohli byť ďalej užitočné.
Najväčším „rozhadzovačom“ v tomto zmysle je podľa údajov Svetovej banky Rusko. Za ním nasledujú Nigéria, Irán a Irak. Spaľovanie sa taktiež v posledných rokoch prudko zvýšilo v USA. Je to v dôsledku ťažby plynu z bridlíc, ktorá sa začala v roku 2010. Podľa údajov vládneho úradu pre energetické informácie EIA objem spáleného plynu vzrástol v roku 2013 na 7,4 mld. kubických metrov z 4,7 miliárd v roku 2010. Relatívne málo spáli Saudská Arábia, ktorá je druhým najväčším producentom ropy na svete, avšak v plytvaní plynom spaľovaním jej patrí deviata priečka.
ČTK, energia.sk