Svet sa ponoril do tmy, počas Hodiny Zeme zhasla Eiffelovka i socha Krista v Riu
Pamätihodnosti vo viac ako 150 krajinách sveta sa v sobotu večer podľa časových pásiem na hodinu ponorili do tmy. Zapojili sa tak opäť do celosvetovej akcie Hodina Zeme. Udalosť, ktorá sa koná každoročne od roku 2007, má upozorniť na zmenu klímy a na šetrenie energiou.
Medzi 20:30 a 21:30 miestneho času sa ponárali do tmy budovy a pamätihodnosti vo viac ako 7.000 mestách v 152 krajinách planéty, veľakrát sa zhaslo aj pouličné osvetlenie. Do tmy sa ako prvá ponorila slávna budova opery a most cez miestny prístav v Austrálii. Neskôr pohasol aj najvyšší, 118 poschodový mrakodrap v Hongkongu. V hlavnom meste Indie vypli na hodinu osvetlenie pamiatok, vrátane známej Brány Indie. Osvetlenie zhaslo aj na ďalších známych pamiatkach ako Akropola v Aténach alebo most Golden Gate v San Franciscu. V New Yorku, v meste, ktoré „nikdy nespí“, zhasli aj obrovské reklamné tabule na námestí Times Square i Empire State Building. V Buenos Aires sa v sobotu zhromaždili tisíce ľudí pred tamojším známym planetáriom. Do tmy sa ponoril symbol aj argentínskej metropoly, viac než šesť desiatok metrov vysoký obelisk.
V Dubaji zhasla 828-metrová najvyššia budova sveta Burj Khalifa, rovnako ako fontána pri tejto budove, neďaleké hotely a nákupné centrá. V Moskve bolo bez osvetlenia niekoľko pamiatok, vrátane chrámu a ďalších budov na Červenom námestí. V Paríži sa na svit hviezd musela spoľahnúť zhruba päťdesiatka pamiatok, vrátane radnice, Víťazného oblúka alebo katedrály Notre-Dame. Eiffelova veža sa do kampane z bezpečnostných dôvodov zapojila len na päť minút. V ČR zhasli napríklad Pražský hrad a Žižkovskú vežu.
Zhasli aj slovenské metropoly
Environmentálna akcia pripadla na Slovensku vo volebný deň. Ústredná volebná komisia (ÚVK) vyzvala všetky mestá a obce, aby v súvislosti s Hodinou Zeme brali na zreteľ to, aby pri výpadkoch alebo úsporách elektrickej energie nebol narušený priebeh voľby.
Mesto Košice sa tento rok zapojilo do celosvetového ekologického podujatia vypnutím verejného osvetlenia na Južnej triede. Mesto vyplo celkovo 177 svietidiel s príkonom zhruba 34,5 kilowattov, ide o priemyselnú oblasť s nízkym pohybom chodcov. Obyvatelia Košíc sa môžu pridať k Hodine Zeme tak, že v sobotu o 20.30 h takisto zhasnú na hodinu svetlá vo svojich domácnostiach či firmách. „Vypnutím časti verejného osvetlenia na jednu hodinu počas ekologickej akcie Hodina Zeme nepoukážeme iba na hrozby globálneho otepľovania a svetelného znečistenia našej planéty, ale z pozitívneho hľadiska aj na šetrenie financií obyvateľov nášho mesta,“ uviedol košický primátor Richard Raši. „Som naozaj rád, že sa naše mesto opäť, tak ako aj v minulých rokoch, zapojí do podujatia Hodina Zeme a spolu s mnohými svetovými metropolami prispeje k šetreniu energiami a v nemalej miere i ochrane životného prostredia.“ Košice sa do projektu oficiálne prvýkrát zapojili v roku 2010 vypnutím osvetlenia niektorých dominánt historického centra mesta a časti jeho juhozápadného obchvatu.
Mesto Trnava sa do projektu zapojilo už po štvrtý raz. V meste zhaslo osvetlenie na historických pamiatkach – Katedrále sv. Jána Krstiteľa, na mestskom opevnení, Bernolákovej bráne, mestskej veži a Súsoší sv. Trojice na Trojičnom námestí. „Pripojíme sa k viac ako miliarde ľudí, ktorých každoročne v tento deň spája idea trvalo udržateľného života na našej planéte,“ informovala Jana Gmitterová z referátu komunikácie trnavskej radnice.
Bratislava sa po roku tiež zapojila. V sobotu zhaslo osvetlenie na symboloch mestskej samosprávy, teda na Primaciálnom paláci a budove magistrátu. „Slovenská metropola sa týmto krokom hlási k ostatným mestám Európy i sveta, ktoré v rámci svojich možností realizujú opatrenia zamerané na šetrenie energiami a svojimi aktivitami znižujú nebezpečenstvo vážnych klimatických zmien,“ uviedla Martina Halušková z referátu mediálnej komunikácie hlavného mesta.
Hodina Zeme
Kampaň sa zrodila v roku 2007 v Austrálii, kde bola len iniciatívou jedného mesta, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2.000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už asi 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Slovensko sa prvýkrát zapojilo do Hodiny Zeme v roku 2011.
Vďaka aktivite ekológov sa však akcie prostredníctvom sociálnych sietí rozšírila do celého sveta. Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia World Wildlife Fund (WWF), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Podľa WWF je Hodina Zeme najväčším prejavom svetovej podpory boja proti znečisteniu planéty plynmi so skleníkovým efektom. Cieľom vypnutia svetiel je ukázať solidaritu s 20 percentami svetovej populácie, ktorá k elektrickému prúdu prístup nemá a podujatie má upozorniť na problémy dnešnej doby – globálne otepľovanie a klimatické zmeny a pomôcť ľudom uvedomiť si ich zodpovednosť za budúcnosť planéty.
Hodina Zeme sa v roku 2015 uskutoční 28. marca už v tradičnom čase od 20:30 do 21:30.
(c) energia.sk, TASR, ČTK