Švédsky Vattenfall bude žiadať od nemeckej vlády náhradu straty
Rozhodnutie nemeckej vlády odstaviť posledný jadrový blok v krajine v roku 2022 však Vattenfall neodradí od zámeru investovať do jadrových elektrární vo Švédsku.
Vattenfall, ktorý je 100-% štátnym podnikom, má v Nemecku väčšinu v už odstavených jadrových elektrárňach Krümmel a Brunsbüttel. Patrí mu aj 20-% podiel v elektrárni Brokdorf. Nemecká vláda v utorok (31.5.) rozhodla, že tá bude odstavená v roku 2021.
Vo Švédsku bude predlžená životnosť siedmich jadrových blokov zo 40 na 50 rokov. Vattenfall bude investovať na zabezpečenie ich spoľahlivého chodu asi 5 miliárd eur. Marcová katastrofa vo Fukušime nemala vplyv na švédsku jadrovú energetickú politiku.
Löseth uviedol, že sa Vattenfall bude venovať aj budovaniu ekologických energetických kapacít. Už teraz prevádzkuje veterný morský park pri britskom Thanete a ďalšie podobné zariadenia budú nasledovať. Bude sa venovať aj výrobe elektriny z biomasy. Vattenfall chce do roku 2050 dosiahnuť, aby objem skleníkových plynov z jeho zariadení klesol na nulu.
Koncern teraz podniká v deviatich európskych štátoch. V budúcnosti však odíde z Fínska, Belgicka, Poľska a Dánska a sústredí sa len na Nemecko, Holandsko a Švédsko. Posledné tri krajiny majú podiel na jeho výnosoch 85 %. O investičnej politike v dvoch nemenovaných krajinách šéf (Francúzsku a v Británii) koncernu nič neuviedol.
Informovala o tom agentúra DPA.
Copyright © TASR 2011