Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. júla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Švédsko schválilo predaj baní a elektrární Vattenfall v Nemecku českému EPH

„Schválili sme dnes dohodu. Dohoda má strategický význam pre spoločnosť a je najlepšou finančnou variantou,“ povedal podľa agentúry AP švédsky minister pre podnikanie a inovácie Mikael Damber. Dodal tiež, že predaj je výhodnejší než ponechanie si aktivít a pokračovanie v ich prevádzke. Cenu transakcie ale nespresnil.

Spolu s ministerstvom predaj podľa Reuters oznámil podpredsedníčka vlády Isabella Lövinová, ktorej menšia koaličná strana Zelených sa dlho stavala proti predaju. Zamedziť dohode by odporovalo obchodným princípom a vôli parlamentu, vysvetlila politička. Ubezpečila, že vláda bude  ďalej bojovať proti skleníkovým plynom a plniť svoje medzinárodné záväzky v tejto otázke.

„Veľmi si vážime rozhodnjtie švédskej vlády, ktorá schválila predaj hnedouhoľných aktív Vattenfallu v Sasku a Brandenbursku. Ide o dôležitý míľnik v prevode vlastníctva týchto aktív na konzorcium tvorené spoločnosťou Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) a jeho finančných partnerom PPF Investments Ltd.,“uviedol v prehlásení hovorca EPH Daniel Častvaj.

Predávané aktivity zamestnávajú v Sasku a Brandenbursku okolo 8000 ľudí. EPH sa podľa agentúry DPH zaviazal, že do konca roka 2020 nebude v prevzatých baniach a elektrárňach prepúšťať.

„Máme tu dobrú správu zo Štokholmu,“ reagoval na schválenie transakcie švédskou vládou brandenburský regionálny premiér Dietmar Woidke. „Neistota baníkov, ich blízkych i zamestnancov dodávateľských podnikov teraz konečne zmizla. Od nového majiteľa očakávam rovnako zodpovedný prístup, ako mal Vattenfall,“ dodal. Schválenie transakcie privítal rovnako saský premiér Stanislaw Tillich.

Proti transakcii medzi Švédskom a českou súkromnou firmou protestovali v poslednej dobe ekologickí aktivisti v Štokholme i v Prahe. Ekológovia vyzývali švédsku vládu, aby predaj zastavila a zrušila spomínané zariadenia s cieľom zabrániť emisiám oxidu uhličitého a ďalším škodám.

„Apelujeme na švédsku vládu, aby bane a elektrárne Vattenfallu takejto spoločnosti nepredávala. Lužické uhlie by malo zostať v zemi a domovy miestnych ľudí ohrozené ťažbou by mali zostať zachované,“vysvetlil pri júlovej akcii v Prahe zástupca aktivistov Josef Patočka.

Poslanci švédskeho parlamentu museli v máji po hlasitých protestoch aktivistov prerušiť debatu na túto tému. Jeden z demonštrantov sa vtedy pokúsil politikov poliať kečupom. Parlament nakoniec predaj podporil.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.