Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Švédsko plánuje stavbu nových jadrových reaktorov

Výroba elektriny z jadra je politicky kontroverznou témou v celej Európe od jadrovej havárie v japonskej elektrárni Fukušima v roku 2011. Ukončiť výrobu z jadra sa rozhodlo Nemecko, Belgicko či Švajčiarsko. Snahy Fínska a Francúzska o výstavbu nových reaktorov generácie III+ bojujú s veľkými oneskoreniami a nadmernými nákladmi. Za veľmi kontroverzný sa považuje aj plán Británie stavať atómové bloky so štátnou pomocou a garanciami.

Vo Švédsku je v súčasnosti v prevádzke deväť reaktorov, ktoré majú na celkovej produkcii elektriny v krajine podiel zhruba 40 percent. Štyri staršie bloky by sa však mali do konca tohto desaťročia zavrieť.

Dohoda medzi vládou a opozíciou neupresňuje, akú technológiu by mali elektrárne využívať. Fínsky blok Olkiluoto 3 a francúzska elektráreň Flamanville využívajú technológiu francúzskej štátnej firmy Areva. Fínsky projekt Fennovoima si však vybral pre svoje reaktory technológiu ruskej firmy Rosatom, ktorá sa tiež využíva pri stavbe elektrárne v Bielorusku.

Povolenie môže byť podľa dohody udelené pre nahradenie súčasných reaktorov v rovnakých lokalitách. Maximálne sa môže postaviť desať reaktorov. V rámci dohody tiež krajina od budúceho roku zruší daň z jadrovej energie, kvôli ktorej hrozili elektrárenské firmy uzavretím súčasných reaktorov.

Politici zdôraznili, že stanovený cieľ mať 100 percent energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2040 neznamená, že by atómky mali byť potom uzavreté. „To je cieľ, nie termín odstavenia, ktorý by zakazoval jadrovú elektrinu, a ani to neznamená koniec jadrovej energie,“ uvádza sa v prehlásení.

Ekonomická stránka projektov v oblasti jadra sa však v posledných rokoch výrazne zhoršila. Môžu za to prísnejšie bezpečnostné požiadavky, vrátane odolnosti proti zrúteniu lietadla, a tiež nízke ceny elektriny na burze.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.