Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie VVN - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor: a454
18. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Sústava zvláda časté poruchy i dlhšie odstávky elektrárne Nováky

V posledných dňoch sa dotovaná výroba elektriny v uhoľnej elektrárni Nováky (ENO) stala predmetom silného mediálneho záujmu – sťažujú sa na ňu opoziční politici, ekológovia, miestni podnikatelia i ekonómovia. V nedávnom článku sme sa venovali otázke ceny a regulácie uhlia, ktorého dodávateľom sú Hornonitrianske bane Prievidza.

V rozhodnutí ministerstva hospodárstva o výrobe vo všeobecnom hospodárskom záujme sa ale okrem produkcie a dodávky elektriny z domáceho paliva spomína aj druhý aspekt prevádzky Novák, a to poskytovanie podporných služieb na zaistenie prevádzkovej spoľahlivosti elektrizačnej sústavy. Konkrétne ide o sekundárnu reguláciu výkonu a frekvencie v objeme 10 MW hodinového výkonu ročne.

Túto platenú službu prevádzkovateľovi sústavy – SEPS poskytujú viacerí výrobcovia na základe výberových konaní. Slovenské elektrárne zdôrazňujú, že ENO má schopnosť flexibilne reagovať na dopyt po regulačnej elektrine. Desať rokov dozadu dosiahli podľa údajov spoločnosti energy analytics tržby z predaja podporných služieb a regulačnej elektriny z Novák viac než 43 miliónov eur ročne. Vlani to malo byť „len“ 5,4 milióna eur. Tieto výnosy z poskytnutia podporiek vstupujú do vzorca regulačného úradu a znižujú výšku doplatku pre Slovenské elektrárne (SE), na ktorý prispievajú všetci odberatelia elektriny.

Neplánované poruchy

Avšak tak ako ENO pomáha stabilizovať sústavu, v prípade porúch a odstávok ju naopak zaťažuje.

„Každá porucha elektrárne dodávajúcej veľký výkon do elektrizačnej sústavy spôsobí problém. Ten rieši centrálny dispečing s využitím regulačnej rezervy, ktorú vo forme disponibility na viacerých zdrojoch nakupuje spoločnosť SEPS,“ potvrdil pre náš portál vedúci komunikácie Norbert Deák.

Spomedzi veľkých výrobných zdrojov elektráreň v Novákoch tradične zaznamenáva najviac neplánovaných odstávok. Výkaz výpadkov veľkých výrobných zariadení nad 100 MW, ktorý má náš portál k dispozícii, potvrdzuje takmer 20 výpadkov vzťahujúcich sa k Novákom od začiatku tohto roka do polovice júla. Naposledy predchádzajúci piatok 14. júla. V minulom roku došlo v ENO k 48 výpadkom na blokoch B2, vrátane 3. bloku, ktorý slúžil dočasne ako náhradná spaľovacia jednotka.

Veľká plánovaná odstávka

Na jar prebiehala v elektrárni rozsiahla odstávka. V termíne od 25.4. do 7.5. boli úplne odstavené oba hlavné bloky B1 aj B2 s celkovým inštalovaným výkonom 220 MWe. V iné okolité dni fungovali čiastočne. Šlo o plánovanú  odstávku, počas ktorej prebiehala diagnostika, údržba a oprava vybraných technologických celkov, vrátane kotlov.

„Plánovaná odstávka oboch blokov býva spravidla raz za rok, prípadne za dva. Dôvodom je vo všeobecnosti potreba kontroly, údržby a opráv prevádzkových súborov a stavebných objektov, ktoré sú spoločné pre oba bloky, ako sú odsírovacie zariadenie alebo komín,“ vysvetlil pre náš portál Miroslav Šarišský zo SE.

Zaujímali sme sa, či nebola počas súčasnej odstávky B1 a B2 ohrozená bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky elektrizačnej sústavy, ako bol tento odstavený výkon nahradený a aký bol záložný zdroj pre prípad potreby. Šarišský uviedol, že prevádzku sústavy má vo výlučnej kompetencii spoločnosť SEPS, ktorá ju riadi ako jeden celok. „Z pohľadu výroby a predaja elektriny sme krátkodobé odstávky schopní nahradiť využitím kapacít viacerých našich zdrojov, vodných aj tepelných elektrární,“ dodal. O aké maximálne dlhé krátkodobé odstávky ide, ale nešpecifikoval. Záviselo by to totiž od ročného obdobia, aktuálnej spotreby či súbežných odstávok iných zdrojov.

Norbert Deák vysvetlil, že všetky rozsiahle plánované akcie spojené s odstavením energetických technológií sú dlhodobo pripravované a subjekty sa na zodpovedne pripravujú. Aj v tomto prípade boli podľa neho „prijaté dočasné opatrenia a chýbajúci výkon Elektrárne Nováky bol v celom rozsahu nahradený inými zdrojmi“.

„Problém nastal v oblasti ponuky regulačnej rezervy potrebnej na udržanie vyrovnanej bilancie medzi spotrebou a výrobou, no aj ten sa podarilo vyriešiť,“ doplnil prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Predpokladom pre úspešné zvládnutie rozsiahlej plánovanej odstávky ENO boli podľa SEPS zmeny topológie dotknutých sústav tak, aby bola zabezpečená spoľahlivosť dodávok elektriny. Spoločnosť dodala, že „zapojenie počas odstávky ENO nebolo štandardné, uskutočnilo sa v období zníženého zaťaženia sústav a malo dopad na prevádzku sústav v geograficky aj elektricky susediacich regiónoch“.

Regionálne prepojenie

Nováky sú jediným väčším výrobným zdrojom v miestnom uzle, avšak v širšom okolí sa nachádzajú atómové elektrárne Bohunice i Mochovce a tiež vážska kaskáda vodných elektrární. Do sústavy je ENO pripojená cez elektrickú stanicu (ESt) Bystričany, ktorá je zase podľa slov SEPS vedeniami 220 kV prepojená na ESt Sučany, Považská Bystrica a Križovany a na úrovni 110 kV sú to ESt Horná Ždaňa, Bošáca a v podstate aj Považská Bystrica.

Zdroj: SEPS, a.s

Vďaka koordinovanej úprave prevádzky a zásahu do bežnej topológie prenosovej sústavy a distribučných sústav (SSE-Distribúcia a Západoslovenská distribučná) nebola sieť počas veľkej jarnej odstávky blokov ENO B1 a B2 v ohrození. Na otázku, či bolo v danom období plnené kritérium N-1 aj v uzle Bystričany, spoločnosť SEPS uviedla: „Áno, bolo. Základné bezpečnostné kritérium N-1 musí byť v rámci prípravy prevádzky ES SR plnené za každých okolností.“

Štátna firma dodala, že „ak v rámci reálnej prevádzky sústavy dôjde k situácii, že kritérium N-1 nie je splnené, tak nastáva nebezpečná situácia, ktorú musíme riešiť nápravnými opatreniami. Samozrejme, plánované odstávky a údržbové akcie sú povoľované len po vyhodnotení plnenia kritéria N-1, pričom, ak by hrozilo jeho neplnenie, akciu nemožno povoliť“.

„Štandardné nápravné opatrenia nebolo potrebné využiť,“ potvrdila pre náš portál spoločnosť SEPS, keďže sa používajú v prípade nepredvídateľných havarijných situácií v sústave. „Plánované odstávky a údržbové akcie sú riešené v rámci prípravy prevádzky, teda v dostatočnom predstihu,“ doplnila SEPS.

Modernizácia aj z peňazí EÚ

Prevádzkovateľ sústavy plánuje ukončiť prevádzku vedení 220 kV na Slovensku približne v roku 2025. V prípade ESt Bystričany, ktorá je pre ENO zásadná, ich nahradia linky 440 kV. Táto investícia je spolufinancovaná z medzinárodného fondu BIDSF, ktorý vytvorila Európska komisia na pomoc v súvislosti s predčasným ukončením prevádzky atómového bloku V1 v Bohuniciach. Ukončenie celého projektu sa predpokladá v roku 2021.

Desaťročný plán rozvoja sústavy SEPS z tohto roku ukazuje, že zostatková doba spoľahlivej životnosti transformátorov v Bystričanoch je ešte 5 rokov, hoci ich projektovaná životnosť je ešte dlhšia. Samotné 220 kV linky vedúce z Bystričan tiež ešte nedosiahli svoju odhadovanú dĺžku životnosti, s výnimkou vodičov na V271 do ESt Sučany.

Súčasťou veľkej transformácie 400/110 kV Bystričany je výstavba novej rozvodne v Bystričanoch, rozšírenie rozvodní v H. Ždani aj Križovanoch, dva nové transformátory, výstavba vedenia 2×400 kV H. Ždaňa – lokalita Oslany a vedenia 2×400 kV Bystričany – Križovany. Avšak jeden poťah tohto vedenia bude prechodne prevádzkovaný na úrovni 220 kV, druhý sa v lokalite Oslany preruší a zaústi do rozvodne Horná Ždaňa.

Zdroj: SEPS, a.s

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.