Superpočítač IBM pomôže obriemu teleskopu skúmať počiatky vesmíru
Pri plnom vyťažení môže zariadenie IBM spracovať zhruba 50 terabytov dát denne rychlosťou až 8GB za sekundu. Tento výkon sa dá prirovnať k stiahnutiu viac ako 2 000 piesní za sekundu. Vďaka tomuto výkonu budú môcť vedci študovať oblohu podstatne rýchlejšie než v minulosti. „Projekt nám umožní vyhľadávať neobyčajne slabé signály pochádzajúce z ranných fáz vývoja vesmíru zhruba pred 13 miliardami rokov,” hovorí profesor Steven Tingay, riaditeľ projektu MWA z International Centre for Radio Astronomy Research na Curtin University v Perthe.
Revolučný teleskop v hodnote 51 miliónov dolárov bude pozorovať vesmír v ranných štádiách, keď vznikali prvé galaxie. Dokáže totiž zachytiť veľmi slabé signály z doby, keď vesmír tvorila len temná hlbina vodíkových plynov. Vedci dúfajú, že im umožní pochopiť, ako sa hviezdy, planéty a galaxie vytvárali. Využijú ho aj k štúdiu heliosféry Slnka počas silných slnečných aktivít a k štúdiu nestálych astronomických objektov, napríklad pulzarov.
IBM iDataPlex bude inštalovaný na západe Austrálie, neďaleko antén teleskopu MWA. S Perthom, ktorý je vydialený 700 kilometrov, bude prepojený komunikačnými káblami rýchlosťou 10Gbps. Snímky sa tak budú dať okamžite prenášať, ukladať a skúmať. Na medzinárodnom projekte sa podiela 13 inštitúcií z Austrálie, Nového Zélandu, Spojených štátov a Indie.
Infografika a ilustračné materiály na flickr.com.
Video približujúce celý program na YouTube.
Viac informácií oMWA.
Viac informácí oIBM iDataplex.
Zdroj: IBM