Súdny dvor EÚ odmietol plošnú reguláciu energetiky, môže to ovplyvniť ceny v SR
„Poľsko porušilo právo EÚ. Komisia namietala, že existencia časovo neobmedzenej cenovej regulácie v plynárenstve nie je v súlade so zásadou konkurencieschopného, bezpečného a environmentálne udržateľného trhu so zemným plynom. Súdny dvor EÚ jej dal za pravdu,“ vysvetlil Hanulák.
Na Slovensku sa podobne ako v Poľsku uplatňuje pri dodávkach energií v segmente domácností a malých firiem plošná regulácia. „Štáty môžu pristupovať k cenovej regulácii len vo veľmi výnimočných prípadoch, len ak existuje nejaký verejný záujem, napríklad sociálne slabší, dôchodcovia. Aj vtedy však regulácia musí byť veľmi primeraná. Súdny dvor konštatoval, že za primeranú reguláciu sa nepovažuje časovo neobmedzená regulácia, čo je aj prípad Slovenskej republiky a takisto tomu nezodpovedá plošná regulácia,“ povedal Hanulák s tým, že ak by sa podobný súdny spor týkal Slovenska, rozhodnutie by bolo veľmi podobné. „Rozhodnutia súdneho dvora sú síce individuálne, no majú už charakter precedensu, pretože sa málokedy spochybňujú v rozhodnutiach EK,“ konštatoval Hanulák.
Slovenský energetický trh je síce liberalizovaný, no alternatívni dodávatelia sa presadzujú v segmentoch, kde klesá stupeň regulácie, napríklad u veľkých priemyselných odberateľov. „Tam je trhový podiel bývalých monopolov menší. V iných segmentoch regulácia demotivuje alternatívnych hráčov k vstupu na trh,“ dodal Hanulák.
Podľa výročnej správy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví za rok 2014 v segmente domácnosti zabezpečujú bývalé monopoly až 89 % všetkých dodávok energií. V segmente malých firiem ich podiel klesol na 76 %. V kategórii veľkoodberateľov zabezpečujú vo viac ako tretine prípadov prísun energií už alternatívni dodávatelia.
Copyright © TASR 2015