Sudán plánuje v decembri aukciu na licencie na prieskum 5 ropných blokov
„Aukcia by sa mala uskutočniť na budúci mesiac,“ povedal sudánsky minister ropného priemyslu Awad al-Džaz novinárom v Abú Zabí. Ako dodal, aukcia na licencie sa bude týkať dvoch pevninských blokov a troch podmorských blokov.
Minulý rok vydal Sudán licencie na prieskum deviatich blokov konzorciám tvorených firmami z Kanady, Brazílie a krajín Blízkeho východu. Podobne minulý rok podpísala dohodu so sudánskou vládou o prieskume jedného z podmorských ložísk francúzska firma Maurel & Prom. Kontrakty na prieskum a ťažbu v Sudáne získala aj kanadská firma Statesman Resources.
Sudán, ktorý po oddelení Južného Sudánu v roku 2011 prišiel o 3/4 ropnej produkcie, očakáva, že do konca roku 2014 zdvojnásobí produkciu ropy zhruba na 300.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov) z okolo 120.000 barelov denne v roku 2012.
Copyright © TASR 2013