Súd poslal šéfku českého regulačného úradu do väzenia
Alena Vitásková na rokovaní regulátorov V4 vlani v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Licencie boli udelené v posledný deň roka 2010, čím ich majitelia získali výhodnú výkupnú cenu za elektrinu dodanú do verejnej siete. V danej dobe však mali byť ešte len v procese výstavby.
Šéfka ERÚ Alena Vitásková podľa súdu vytvorila podmienky, aby mohli zostať v prevádzke. Svoje pochybenie v minulosti opakovanie odmietla. Elektrárne patria synom českého miliardára a podnikateľa v strojárenskom priemysle. V kauze bolo desať obžalovaných. Vitáskovej a ďalším siedmim ľuďom v pondelok súd udelil tresty v rozmedzí od 5,5 do 8,5 rokov väzenia a tiež vysoké pokuty.
Šéfka úradu sa na vynesení rozsudku nezúčastnila, ale oznámila, že sa proti rozsudku odvolá. Uviedla, že v žiadnom prípade nemieni rezignovať a cíti sa nevinná. Odvolá sa okrem iného aj na to, že prípad sa stal osem mesiacov predtým než nastúpila do úradu.
Rozsudok je neprávoplatný. V prípade, že bude odsúdená neprávoplatne, skončí na čele ERÚ bez ohľadu na súčasný spor o to, či spadá pod zákon o štátnej službe alebo energetický zákon. Podľa energetického zákona totiž právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin (alebo nedbalostný, ktorý súvisí s výkonom verejnej funkcie) prestane spĺňať podmienky stanovené pre funkciu predsedu ERÚ.
Podľa súdu mali elektrárne Saša-sun a Zdeněk-sun získať licencie neoprávnene na základe falošných revíznych správ. Vitásková neskôr zastavila rokovanie o obnove správneho konania o udelení licencie, v ktorom mohli majitelia o tieto povolenia prísť. Polícia vyčíslila vzniknutú škodu štátu na 300 miliónov Kč. Počas 20 rokov garantovanej podpory pre obe elektrárne mohla škoda podľa spisu dosiahnuť až dve miliardy korún. Každý z bratov dostal 7,5 roku väzenia a pokutu sedem miliónov korún. Ak jich neuhradia, budú vo väzení o dva roky dlhšie.
Elektrárne dostali licencie 31. decembra 2010, teda pár hodín pred prudkým poklesom výkupnej ceny energie z českých solárnych elektrární. Majitelia, ktorí získali licenciu pre ich prevádzku do konca roku 2010, mali garantovanú cenu 12.150 Kč/MWh elektriny. Od januára 2011 sa výkupná cena zásadne znížila na 5500 Kč/MWh. Obe čiastky sú garantované na 20 rokov. Podnikatelia sa preto ponáhľali, aby dostali povolenie ešte do konce roku 2010.
ČTK, energia.sk