Súd EÚ: Komisia bola príliš štedrá pri emisných povolenkách
Systém obchodovania s emisiami sa zaviedol v roku 2005. Členské štáty si rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie škodlivín do ovzdušia, po prekročení ktorých už firmy museli povolenky nakupovať. Odvetvia, pri ktorých hrozilo zníženie konkurencieschopnosti podnikov alebo ich presunu mimo EÚ (tzv. carbon leakage), dostali bezplatné povolenky.
Niektoré podniky si sťažovali, že dostali menší počet povoleniek, než na aký mali podľa svojho názoru nárok. Skupina rafinérskych a chemických firiem, medzi nimi napr. OMV Refining & Marketing, Esso Italiana či DOW Benelux napadli rozhodnutie EÚ z roku 2013 o znížení bezplatne alokovaných povoleniek na národných súdoch. Tie sa následne obrátili s predbežnou otázkou na európsky súd v Luxemburgu.
Predmetom sporu bolo stanovenie tzv. opravného koeficientu, s pomocou ktorého EK korigovala objem povoleniek, ktoré majú chrániť niektoré odvetvia pred vyššími nákladmi. Podľa generálnej advokátky Súdneho dvora EÚ Juliane Kokott však EK pri jeho výpočte stanovila príliš vysoký strop. „V tomto rozsahu je stanovenie opravného koeficientu protiprávne,“ uviedla vo svojom stanovisku. Bezplatné prideľovanie povoleniek vyhodnotila nie ako „príliš nízke, ale naopak príliš vysoké“.
Stanoviská generálnych advokátov Súdneho dvora EÚ sú právne nezáväzné, v konečnom rozhodnutí sa ním ale sudcovia vo väčšine prípadov riadia. Finálny verdikt by sa mal v tomto prípade prijať v nasledujúcich mesiacoch.
ČTK, energia.sk