Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sucho nedostatok vody potravinárstvo emisie dôsledky Gettyimages
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
11. februára 2020 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Suchá a nedostatok vody môžu byť pre Slovensko problémy ešte v tomto storočí, tvrdí Greenpeace 

Organizácia pripravila v spolupráci so slovenským klimatológom Jozefom Pechom a novinárom Andrejom Barátom publikáciu, v ktorej sú zhrnuté poznatky o dôsledkoch klimatickej krízy na Slovensku.

Podľa publikácie môže Slovensko prísť do roku 2075 o polovicu vodných zdrojov, na západe a juhu územia až o 70 percent. Príčinou môže byť aj nedostatok snehu, ktorý výrazne dopĺňa podzemné zdroje vôd.

Globálne zmeny

Podľa klimatológa Jozefa Pecha sa globálne zmeny už na Slovensku prejavili. „Dôsledky rýchleho rastu globálnej a regionálnej teploty sa už stihli prejaviť aj na Slovensku, a to hlavne v podobe nárastu extrémnosti počasia či čoraz zreteľnejšieho sucha. Na to, aby sme dokázali odvrátiť potenciálne nezvratné a nebezpečné zmeny v globálnom klimatickom systéme, by sa mala stať najdôležitejšou prioritou globálnej, ale aj slovenskej politiky a stratégie zásadná sociálno-ekonomická transformácia v kľúčových hospodárskych odvetviach, akými sú napríklad využívanie pôdy a energetika,“ uviedol.

Autori pracovali so štúdiami, ktoré vznikli za posledné roky a zameriavajú sa na niektoré špecifické oblasti. To, aké veľké budú napokon následky, záleží podľa Greenpeace na opatreniach, ktoré Slovensko a celý svet urobí v najbližších desiatich rokoch.

Zníženie emisii

Podľa správy z Medzivládneho panelu OSN pre ochranu klímy (IPCC) musí Slovensko do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov takmer o polovicu. Vyspelé štáty, vrátane Európskej únie, musia emisie znižovať rýchlejšie, a to aspoň o 65 percent.

Klimatické zmeny a ich dôsledky môžu ovplyvniť aj februárové parlamentné voľby. „V týchto parlamentných voľbách budeme rozhodovať aj o tom, či sa vyplnia najčernejšie scenáre dôsledkov klimatickej krízy. Budúca vláda bude riešiť najdôležitejšiu otázku 21. storočia. Odpoveď na ňu ovplyvní kvalitu života aj na Slovensku.To sa snažíme ukázať kandidujúcim stranám a ich voličom a voličkám, aby sme popri iných pálčivých otázkach týchto volieb nezabudli na dôležitosť riešení klimatickej krízy,“ povedala programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.