Štyri štáty EÚ žiadajú podporu jadrovej energie
Tieto krajiny, ktoré plánujú výstavbu nových jadrových elektrární alebo ich už stavajú, podľa denníka navrhujú, aby bolo v budúcnosti možné subvencovať tiež výstavbu atómových elektrární ako aj predaj elektriny z jadra. Žiadajú vraj o podobné subvencie aké sú pri solárnych alebo veterných zariadeniach.
Vlády v liste podľa denníka pripomínajú zámer EÚ prejsť do roku 2050 na nízkoemisné zdroje energie. Tento prechod podľa nich musí byť „technologicky neutrálny“, teda krajiny by mali pristupovať rovnocenne k obnoviteľným zdrojom i k atómu. Navrhujú klasifikovať jadrové elektrárne ako nízkoemisné technológie podobne ako fotovoltaické inštalácie alebo veterné turbíny.
O ich údajnej požiadavke má rozhodovať eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger, ktorý je podľa Süddeutsche Zeitung pripravený diskutovať o všetkých možnostiach. Agentúre DPA však uviedla, že sa k subvencovaniu jadra stavia skepticky.
„K podpore iného energetického zdroja, vrátane jadrovej energie, sa staviam zdržanlivo,“ uviedol Oettinger, ktorý vraj neobdržal žiadny list ani návrh členských štátov na dotovanie atómovej energie. O tejto požiadavke by sa údajne malo rokovať na neformálnej schôdzke únijných ministrov energetiky a životného prostredia, ktorá sa bude konať od 18. do 20. apríla v Dánsku.
Podľa hovorcu českého ministerstva priemyslu a obchodu Tomáša Patáka nemecká tlač situácii zjednodušila. Brusel v rámci plánu do roku 2050 počíta s nízkouhlíkovou ekonomikou a ČR s tým aj napriek niekoľkým výhradám súhlasí. „Poslali sme do Bruselu svoje stanovisko. Chceme, aby mali v EÚ rovnaké podmienky všetky nízkouhlíkové zdroje, nielen obnoviteľné zdroje,“ uviedol.
„Žiadna francúzska iniciatíva v tomto smere nie je,“ oznámil podľa AFP hovorca francúzskeho ministerstva priemyslu s tým, že úrad do Bruselu žiadny list neposlal. „Je veľmi podivuhodné, že Süddeutsche Zeitung má takéto informcáie,“ dodal. „Poľské ministerstvo hospodárstva nevie o tejto iniciatíve,“ odpovedal príslušný úrad na otázku AFP vo Varšave.
Úvahy o podpore jadra ostro kritizovali nemeckí ekologickí aktivisti a niektorí poslanci, podľa ktorých je to v priamom rozpore s energetickým smerovaním najväčšej európskej ekonomiky. Nemecko sa vlani rozhodlo do roku 2022 totiž úplne opustiť využívanie elektrickej energie z atómu.
Zdroj: energia, ČTK
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo