Štyri jadrové bloky vo Švédsku čaká predčasný koniec
Na snímke jadrová elektráreň Oskarshamn vo Švédsku. Foto:OKG
Prvý a druhý blok švédskej atómky Oskarshamn ukončia prevádzku pred plánovaným koncom ich životného cyklu. S takýmto rozhodnutím prekvapil v stredu (14.októbra) prevádzkovateľ elektrárne skupina OKG, ktorej väčšinovým vlastníkom je nemecký E.ON a zvyšok kontroluje fínsky Fortum. Dôvodom sú veľkoobchodné ceny elektriny na tamojšej burze Nord Pool a nové záťaže zo strany domácej vlády, predovšetkým zavedenie švédskej jadrovej dane.
Rozhodnutie sa týka dvoch najstarších reaktorov vo Švédsku, ktorých životnosť mala byť pôvodne 50 rokov. Ukončenie prevádzky prvého bloku Oskarshamn, ktorý vyrába elektrinu od roku 1972, sa má udiať v období 2017-2019, no najprv musí získať povolenie švédskych úradov. Druhý blok Oskarshamn s inštalovaným výkonom 473 MW je vyše dva roky odstavený kvôli údržbe a podľa prevádzkovateľa sa už s jeho obnovením neráta.
„Pre prvý a druhý blok elektrárne neexistujú žiadne vyhliadky pre tvorbu zisku v krátkodobom i dlhodobom horizonte,“ uviedla OKG v oficiálnom stanovisku. Prevádzky tretieho bloku elektrárne Oskarshamn sa rozhodnutie nedotkne – s výrobou elektriny sa počíta až do roku 2045.
Švédske jadrové „škrty“ pokračujú
Čierny týždeň pre švédske jadro uzavrel štátny gigant Vattenfall, ktorý je majoritným vlastníkom elektrárne Ringhals. Valné zhromaždenie firmy Ringhals AB rozhodlo, že dva staršie bloky atómky predčasne odstavia. Ako prvý bude odpojený zo siete v roku 2019 blok Ringhals 2, o rok neskôr bude nasledovať Ringhals 1. Rozhodnutie podporil aj menšinový vlastník E.ON.
Aj v tomto prípade bola rozhodujúcom faktorom ekonomika prevádzky. S nástupom novej švédskej vlády v roku 2014, ktorú tvoria sociálni demokrati a zelení, nastali ťažké časy pre jadrovú energetiku. Koaličné strany sa dohodli, že krajina bude smerovať k energetickému mixu založenému výlučne na obnoviteľných zdrojoch. Na rad prišlo sprísňovanie bezpečnostných požiadaviek pre staršie reaktory, ale aj zavádzanie finančných záťaží, najmä v podobe švédskej atómovej dane. V kombinácii s nízkymi veľkoobchodnými cenami elektriny na severskej burze Nord Pool sa prevádzka starších blokov stala vysoko nerentabilná.
Prvý a druhý blok atómky Ringhals vo Svédsku. Foto: Vattenfall
Rozhodnutie Vattenfallu tak ukončilo dlhé týždne špekulácií. Akcionári už minulý mesiac avizovali, že od roku 2017 sa pozastavia všetky investície do dvoch starších ringhalských blokov, ktoré sa s inštalovaným výkonom 1746 MW podieľajú na výrobe 7 % elektriny vo Švédsku.
Dvojice novších blokov Rinhals 3 a Ringhals 4 sa rozhodnutie nedotkne.
Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) sa v roku 2014 jadro podieľalo na výrobe elektriny vo Švédsku vo výške 42,72 %. V krajine je v prevádzke 10 reaktorov s inštalovaným výkonom takmer 9500 MW.
© energia.sk