Štvrtina elektriny zo Slnka do roku 2050
Solárne technológie majú podľa „cestovnej mapy“ IEA potenciál uspokojiť až štvrtinu svetového dopytu po elektrickej energie. Medzinárodná agentúra sa v mape sa sústredí na dve technológie a to fotovoltaické články a koncentračné slnečné elektrárne. Podľa IEA majú jednotlivé technológie potenciál zabezpečiť 11 a viac percent elektriny, čím by sa mohlo ušetriť približne 60 mld. ton emisií CO2.
Fotovoltaika má podľa odhadu agentúry potenciál najmä v oblastiach s decentralizovanou elektrickou sieťou a energetickými zdrojmi. Na druhej strane, koncentračné systémy môžu zohrávať dôležitú úlohu najmä pri zásobovaní veľkých miest, vysoko zaľudnených regiónov a oblastí s vysokou koncentráciou priemyslu.
Nevyhnutnou podmienkou pre rozširovanie fotovoltaických technológií je vytváranie politických rámcov na stimuláciu solárnej energetiky a dlhodobých stratégií. Prostredníctvom vhodných opatrení sa solárna energetika môže stať konkurencieschopnou aj voči fosílnym palivám. Pri fotovoltaike IEA hovorí o roku 2020 a pri koncentračných systémoch o roku 2025. Dôležitou súčasťou každej stratégie je podľa IEA investovanie do výskumu a vývoju a do demonštračných projektov.
Dôležitou otázkou je aj dobudovanie sietí a dostatočných kapacít pre distribúciu elektriny zo slnka aj na veľké vzdialenosti. V tomto prípade sa hovorí najmä o projekte Desertec, ktorý sa má vybudovať na pobreží severnej Afriky a elektrickou energiou zásobovať aj Európu. Elektrina do Európy sa má prevážať prostredníctvom vysokovoltážnych káblov. Severná Afrika bude podľa odhadu IEA do roku 2050 zároveň aj najväčším producentským regiónom elektriny z koncentračných slnečných technológii.