Stred a juh východnej Európy sa prepája, zatiaľ bez Eastringu
Zástupcovia Európskej komisie a krajiny združené v tzv. skupine CESEC dnes podpísali memorandum o porozumení a akčný plán s cieľom urýchliť vybudovanie chýbajúcich prepojení plynárenských infraštruktúr a riešiť zostávajúce technické a regulačné otázky, ktoré oslabujú bezpečnosť dodávok energie a rozvoj plne integrovaného a konkurencieschopného trhu s energiou v regióne.
Každý členský štát v regióne by mal mať podľa memoranda prístup prinajmenšom k trom rôznym zdrojom plynu. Spoločná práca v rámci iniciatívy Európskej komisie v oblasti plynárenskej konektivity v strednej východnej a juhovýchodnej Európe (CESEC), ktorej členom je aj Slovensko, sa venuje budovaniu nových plynovodov a tiež čo najlepšiemu využitiu existujúcej infraštruktúry napríklad umožnením reverzného toku.
Zoznam projektov
V prvej línii projektov infraštruktúry najvyššej priority sú Transjadranský plynovod (TAP), terminál LNG v Chorvátsku a evakuačný systém smerom k Maďarsku, posilnenie plynárenského systému v Bulharsku a Rumunsku, prepojovacie plynovody medzi Gréckom a Bulharskom a medzi Srbskom a Bulharskom.
V druhom rade sa majú podporiť tzv. podmienené projekty ako pripojenie offshore nálezísk plynu v Rumunsku, interkonektor Chorvátsko-Srbsko či nový grécky LNG terminál.
Na konci zoznamu ďalších projektov figuruje aj plynovod Eastring z dielne slovenského Eustreamu, kde sa však uvádza, že nie je súčasťou aktuálnej fázy práce CESEC. Značne sa totiž odlišuje od ostatných viac regionálne špecifických projektov najmä svojou veľkosťou, cieľom a rozsahom a preto ho nie je možné náležite vyhodnotiť v rámci CESEC.
Vo všeobecnosti by projekty infraštruktúry mali financovať účastníci trhu, ale v prípade potreby a z dôvodu ich včasného dokončenia posúdia krajiny CESEC zapojenie Európskej investičnej banky (EIB) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Navrhovateľom projektov sa takisto odporúča najmä, aby využívali príležitosti, ktoré ponúka nový Európsky fond pre strategické investície (EFSI). Začiatkom júla sa už uzavrela prvá transakcia pod hlavičkou EFSI vo výške 75 miliónov eur pre dánsky fond zameraný na výstavbu obnoviteľných zdrojov v severnej a západnej Európe.
© energia.sk