Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (v popredí) počas rokovania 15. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 13. október 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
16. októbra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Strana Hlas-SD podá v súvislosti s predajom akcií VSE trestné oznámenie na Sulíka

Strana okolo bývalého premiéra Petra Pellegriniho má totiž závažné podozrenie, že jeho konaním prišlo k porušeniu povinností pri správe cudzieho majetku a k zneužitiu právomoci verejného činiteľa.

Trestné oznámenie plánuje podať v priebehu budúceho týždňa. Hlas -SD sa zároveň obráti na Najvyšší kontrolný úrad SR, aby prešetril postup rezortu hospodárstva v tejto veci.

Odvolávanie ministra pritom zatiaľ nechystajú, podľa jeho predchodcu Petra Žigu je však „v poradí“.

Poškodenie záujmov Slovenska

“Myslíme si, že svojvoľne poškodil záujmy Slovensko a došlo k vážnemu manažérskemu zlyhaniu,” uviedol exminister hospodárstva.

Postup svojho nástupcu považuje za netransparentný a neprofesionálny. Dnes bol pritom Sulík svoje konanie vysvetľovať aj na pôde Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti. „Nepredložil ani jednu analýzu, ani jeden argument, prečo postupoval tak, ako postupoval,“ skonštatoval Žiga.

Nevysvetlil, prečo sa vzdal predkupného práva, ani či je suma 35 mil. eur dostatočná. Exminister zároveň pripomenul, že od začiatku roka platí legislatíva, podľa ktorej všetky rozhodnutia štátu nad milión euro, musí preskúmať Útvar hodnoty za peniaze, čo sa v tomto prípade nestalo.

Kúpu nepovažovali za správnu

Samotný minister Richard Sulík reagoval, že nerozumie tomu, ako prišla strana Hlas – SD na to, že má podávať trestné oznámenie. „Ale keď si ho prečítam, spolu s právnikmi pripravíme kvalifikovanú odpoveď,“ vyhlásil.

Zároveň zopakoval, že za predchádzajúcich vlád sa štát vzdal predkupného práva niekoľkokrát a dostal za to „figu borovú“.

Použiť v aktuálnej situácii 700 až 800 mil. eur na kúpu uvedeného podielu, nepovažoval on, a ani celá koalícia, za správne.

Sulík pripomenul Mochovce

Predstaviteľom strany Hlas – SD odporučil osvojiť si heslo „kto sedí v skleníku, nemal by hádzať kameňmi“.

Narážal tým na to, že jeho predchodca podpísal Enelu, ako spoluvlastníkovi Slovenských elektrárni, ktorý ma za úlohu dostavať Mochovce, zmluvu, kde ich podľa jeho slov zbavil prakticky akejkoľvek zodpovednosti.

„Na to sa pozerajú naši právnici a budú tam skúmať trestnoprávnu relevanciu, toto je vážna nehoráznosť. Uvidíme, ako sa bude pán Žiga potiť pri odpovediach,“ povedal Sulík.

Predkupné právo

Minister hospodárstva Richard Sulík koncom júla informoval, že štát si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti VSE Holding, a.s.

Tie kúpil koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike, a.s. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 miliónov eur.

Súčasťou podpísaného memoranda majú byť aj ďalšie výhody, okrem iného predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.