Štipendium pre piatich slovenských študentov na ruských univerzitách
„V roku 60. výročia spolupráce v oblasti jadrovej energetiky medzi Slovenskom a Ruskou federáciou prichádza spoločnosť Rosatom s výnimočnou ponukou pre vybraných slovenských študentov. V spolupráci s Ministerstvom školstva a vedy Ruskej federácie ponúka svetový líder v oblasti jadrovej energetiky možnosť získania titulu „Master“ piatim slovenským študentom na ruských špičkových univerzitách. Študenti tak budú môcť študovať a naberať najnovšie poznatky od svetovo uznávaných odborníkov a pracovať na špičkových pracoviskách v Ruskej federácii. Výnimočná ponuka štipendia zahŕňa okrem iného aj jazykový prípravný kurz v trvaní jedného roka. Všetkých záujemcov srdečne pozývam,“ hovorí Denisa Voleková, riaditeľka slovenskej pobočky spoločnosti Rosatom Central Europe.
Štipendijný program je určený pre študentov, ktorí majú alebo tento rok ukončia bakalárske štúdium. Program štartuje v septembri 2015 a zahŕňa okrem samotného dvojročného štúdia, ukončeného získaním titulu „Master“ na jednej z prestížnych ruských univerzít, aj ročný prípravný jazykový kurz. Vybraní uchádzači získajú okrem bezplatného školného aj výrazné zľavy na ubytovanie a nechýba ani štipendium, mesačne vyplácané každému študentovi. Záujemcovia môžu kontaktovať priamo slovenskú pobočku Rosatomu na: stipendium@rosatom.sk.
Na Slovensku sú v súčasnosti v prevádzke 4 reaktory typu VVER, ktoré generujú viac ako polovicu všetkej elektrickej energie krajiny. Rosatom je jedinou korporáciou na svete, ktorá spája spoločnosti zaoberajúce sa celým cyklom jadrovej energetiky, počnúc ťažbou a obohacovaním uránu, predlžovaním životnosti a končiac odstavením jadrovej elektrárne. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti TVEL, Rosatom tiež dováža vysoko kvalitné palivo aj do slovenských jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach.
V tomto roku oslavuje Česko a Slovensko 60. výročie mierového využívania jadrovej energie, ktoré bolo odštartované medzivládnou dohodou z 23. apríla 1955 medzi vtedajším Československom a bývalým Sovietskym zväzom. Dohoda urýchlila nástup československej jadrovej energetiky a uľahčila zapojenie tunajších priemyslových podnikov a odborníkov do medzinárodných projektov.
Zdroj: AMI Communications Slovakia